Kurultay: Kırım'da insan hakları kabul edilemez şekilde ihlal ediliyor

11 Aralık 2019, 18:25

6. Dönem Kırım Tatar Milli Kurultayı delegeleri ve Kırım Tatar milli hareketi aktivistleri, Uluslararası İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir açıklama yayımlayarak, Rusya’nın işgal edilen Kırım’da temel insan hakları ve özgürlüklerini ihlal ettiğini bildirdi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Facebook sayfasında yapılan açıklamada, “71 yıl önce ‘üye ülkeler Birleşmiş Milletler ile iş birliği içinde insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı duyma ve saygı gösterme sözü vermesine’ ve bu yükümlülüğünün tamamen yerine getirilmesi için bu hak ve özgürlüklerin niteliği hakkında evrensel bir anlayışın çok önemli olmasına rağmen Kırım’da temel insan hakları ve özgürlükleri kabul edilemez bir şekilde bastırılıyor.” denildi.

Açıklamada, yaşanan insan hakları ihlallerinin, “özellikle eğitim ve kültürel ile tarihi bellek konularında Kırım Tatar halkının gelişmesi için olumsuz sonuçlar doğurduğu” ifade edildi.

Daha önce, Ukrayna Dışişleri Bakanlığının Uluslararası İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayınladığı açıklamada, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, en zor şartlarda olanların Ukrain ve Kırım Tatarlarının olduğu ifade edilmişti.


insan hakları
Kırım Tatarları
Rus baskısı
Bunlara da bakın: