Kurtulmuş: Türkiye Aliya’yı unutmuyor

18 Ekim 2019, 21:24

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Aliya İzetbegoviç’i Türkiye de Türkiye’deki dostları da unutmuyor. Kendisini her zaman rahmetle, minnetle, şükranla hatırlıyoruz.” dedi.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, bağımsız Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç’in 20. yüzyılda İslam dünyasından dünya tarihine miras kalacak çok önemli bir şahsiyet olduğunu söyledi. Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bulunan Kurtulmuş, merhum Boşnak lider İzetbegoviç’in Kovaçi Şehitliği’ndeki kabrini ziyaret ederek, dua okudu. Aliya’nın Doğu ile Batı arasında sıkışmış Müslüman bir topluluğu yeniden kendi kimliğiyle tanıştırdığını kaydeden Kurtulmuş, Boşnakların kıyamete kadar Balkanlar’da Müslüman bir millet olarak yaşaması temennisinde bulundu.

KENDİSİNİ RAHMET VE MİNNETLE HATIRLIYORUZ

Bosna Hersek’in, Türkiye’nin kardeş ve dost ülkesi olduğunun altını çizen Kurtulmuş, “Aliya İzetbegoviç’i Türkiye de Türkiye’deki dostları da unutmuyor. Kendisini her zaman rahmetle, minnetle, şükranla hatırlıyoruz.” dedi.

CENAZE TÖRENİNDE SAYGIYLA EĞİLDİLER

Kurtulmuş, kabir ziyaretinin kendisine 19 Ekim 2003’te vefat eden merhum Boşnak liderin 16 yıl önceki cenaze törenini hatırlattığını belirterek, şunları söyledi: “O gün tabiri caizse gök delinmiş gibi sağanak bir yağmur vardı. Buna rağmen on binlerce insan saatler süren cenaze töreninde onu yalnız bırakmadı. Hatta sadece Müslümanlar değil, başka ülkelerden gelen gayrimüslimler de onun şahsiyeti önünde cenaze töreni dolayısıyla saygıyla eğildiler.” ifadelerini kullandı.

Aliya İzetbegoviç
Bosna-Hersek
Kovaçi Şehitliği
Numan Kurtulmuş
Türkiye
Bunlara da bakın: