Kurman Grubu davası: İşgalciler 3 Kırım Tatarını esir tutmaya devam edecek

Haberler
E. K.
11 Eylül 2020, 13:37
E. K.
11 Eylül 2020, 13:37


Kırım Tatar siyasi tutsaklar Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov, 13 Aralık 2020 tarihine kadar alıkonulmaya devam edecek. Kırım Tatarları, “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçlanıyor.

Rus mahkemesi 10 Eylül 2020 tarihinde, işgalcilerin Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladıkları Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un (Kurman Grubu) esaret süresini uzattı.

SAÇMA SUÇLAMALARLA TUTUKLULUK SÜRELERİ UZATILDI

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, dün yapılan duruşmada, “davadaki delilleri yok edebilecekleri, tanıkları tehdit edebilecekleri ve kaçabilecekleri” gerekçesiyle, Kırım Tatarlarının “tutukluluk” hallerinin devamına karar vererek, siyasi tutsakların esaretini 13 Aralık 2020’ye kadar uzattı.

DAHA ÖNCE EYLÜL AYINA KADAR UZATILMIŞTI

Bilindiği gibi, Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, 10 Haziran 2020 tarihinde yapılan duruşmada Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un tutuklama sürelerini 14 Eylül 2020 tarihine kadar uzatma kararıalmıştı.

KURMAN GRUBU

14 Şubat 2019 tarihinde, işgalci güçler Kırım’ın Kurman (Kransogvardeyskoye) bölgesinde bulunan Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı. Daha sonra üç Kırım Tatarı hakkında tutuklama kararı alındı.

İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, 29 Ocak 2020 tarihinde Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un davalarını incelemeye başladı.

Üç Kırım Tatarı düzmece dava çerçevesinde bir buçuk yıldır alıkonulmaya devam ediyor.