Kurman Grubu davası incelendi: FSB'den gülünç iddia!

Haberler
Anife Bilal
05 Şubat 2020, 18:58
Anife Bilal
05 Şubat 2020, 18:58

Rusya’nın Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölgesi Askeri Mahkemesinde, 4 Şubat 2020 tarihinde Kırım Tatar siyasi tutsakları Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un (Kurman Grubu) dava duruşması yapıldı. Duruşma sırasında Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlisi Aleksandr Boyko ifade verdi.

Avukat Edem Semedlayev, Boyko’nun ifadesinin ayrıntıları anlatırken, “Biz ona müvekkillerimizin tam olarak kimi Hizb ut-Tahrir’e katılmaya ikna etmeye veya ajite etmeye çalıştığını sorduk. Görevli onların belirli bir literatürü kendi aralarında dağıtarak kendi kendini ajite ettiğini ve ikna ettiğini söyledi. Söylediğine göre Arsen Abhairov’un evinde üç buluşma yapıldı. İddianamede üç buluşmanın yapıldığını belirtiliyor ancak Boyko buluşmaların düzenli olarak yapıldığını iddia ediyor.” diye kaydetti.

Avukat, Rüstem Emiruseinov, Arsen Abhairov ve Eskender Abdulganiyev’in duruşma sırasında, dava dosyasında bahsi geçen dini kitap ve CD’lerinin FSB görevlileri tarafından evlerine yerleştirildiğini bildirdiğini ifade etti.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE RADİKAL ÖRGÜT SUÇLAMASI

14 Şubat 2019 tarihinde, işgalci güçler Kırım’ın Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı.

İşgalci mahkeme, Kırım Tatarları hakkında 13 Nisan tarihine kadar tutuklama kararı aldı. İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım Tatarları Reşat ve Rüstem Emirüseinov, Arsen Abrahirov, İzet ve Eskender Abdulganiyev’in evlerinde düzenlenen yasa dışı arama dolayısıyla soruşturma açtığını bildirilmişti.