Küresel piyasalarda petrol şoku yaşandı!

Ekonomi
Ozan Barış Erim
21 Nisan 2020, 11:11
Ozan Barış Erim
21 Nisan 2020, 11:11

Küresel piyasalar, dün akşam Batı Teksas (WTI) tipi ham petrol fiyatlarında yaşanan tarihi düşüşün şokuyla sarsıldı.

Batı Teksas tipi ham petrolün mayıs vadeli ve fiziki teslimli sözleşmelerinde, vade sonuna bir gün kala düşük hacimle ve eksi fiyattan işlemler gerçekleşti.

Dün akşamki işlemlerde kontrat sahiplerinin, depolama zorlukları nedeniyle fiziki teslimatı yapmaktan kaçınması, pozisyonlarını kapatmak isteyen yatırımcıların vade sonuna bir gün kalan kontratlarda alıcı bulamamasına neden oldu.

Bu gelişmelerle birlikte WTI’ın mayıs vadeli kontratı dün eksi 37,6 dolar seviyesine kadar geriledi. En aktif vade olan haziran vadeli kontrat ise bir önceki kapanışa göre yüzde 22 değer kaybederek 13 dolara geriledi.

Petrol fiyatındaki hızlı düşüş ve piyasada yaşanan panik nedeniyle açıklama yapan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgınının etkisiyle ülkede ham petrol fiyatlarının sıfır doların altına düşmesinin “kısa vadeli” olduğunu belirterek, 75 milyon varil ham petrol alacaklarını bildirdi.

Açıklama sonrası WTI’nın aktif vadesi 15 dolara yükselirken, dün yüzde 7,5 azalışla 25,5 dolara inen Brent petrolün varil fiyatı ise bugün Asya piyasalarında sınırlı da olsa düşüş eğilimini sürdürerek 25 doların hemen altında işlem görüyor.

Analistler, koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik aktivitedeki düşüşün petrol talebini azalttığını, buna karşılık devam eden üretim sebebiyle depolama sorunu yaşandığını ifade etti. Depolama kapasitesi azaldıkça maliyetin arttığına dikkati çeken analistler, bu nedenle fiziki teslimat istemeyen yatırımcılar ve vade sonu kapanış işlemlerinin panik havasına neden olduğunu söyledi.