Kurbedinov: Yeni alıkoymalar duruşmalara katılanları korkutmak için

24 Ekim 2019, 12:04

Avukat Emil Kurbedinov, Kırım Tatarı aktivistlerin Rus polisleri tarafından alıkonulmasının sebebinin, siyasi tutsaklara destek vermek için duruşmalara katılan insanları korkutmak ve insanlar üzerinde baskı kurmak için yapıldığını ifade etti.

Sosyal medyadan açıklama yapan Kurbedinov, “Birçok insan Rostov-na-Donu kentinde bulunan mahkemede yapılan siyasi tutsakların duruşmalarına katılıyor. Büyük mesafeler ve zorluklar destek vermek isteyen insanlara engel olmuyor. Tabii ki bu durum Rus ajanların hoşuna gitmiyor ve tutuklular için oluşturulmak istenen ‘toplumdan dışlanmış, teröristlerin yargılandığı’ algısı bozuluyor” diye belirtti.

RUS POLİSİ SİYASİ TUTSAKLARIN DURUŞMALARINA KATILAN KIRIM TATARLARINI ALIKOYDU

Bilindiği üzere, 22 Ekim 2019 saat 03.00 civarında Rostov-na-Donu kentinden işgal edilen Kırım’a giden üç Kırım Tatarı Rus polisi tarafından alıkonulmuştu.

Güney Bölge Askeri Mahkemesinde yargılanan Kırım Tatar siyasi tutsaklarına destek vermek için gelen ve Rostov-na Donu kentine giden Kırım Tatarlarının aracı, işgal edilen Kırım’a dönüş yolu üzerindeyken durdurulmuştu.

Kerç Köprüsü yakınlarında Rus polisi tarafından durdurulan araçta bulunan; Asan Osmanov (1975 doğumlu), Ali Kerimov (1960 doğumlu) ve Amet Süleymanov (1984 doğumlu) alıkonulmuşlardı.

6 saatten fazla alıkonulan üç Kırım Tatarı sabah saatlerinde serbest bırakılmıştı.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARI, SİYASİ TUTSAKLARA AKTİF DESTEK VERİYORDU

Kırım Dayanışması, alıkonulan üç Kırım Tatarının da aktif bir şekilde Kırım Tatar siyasi tutsaklarının duruşmalarına katıldığını belirtti.

Kırım Dayanışması aktivisti Amet Süleymanov, 2017 yılında Seyran Saliyev’in evinde yapılan arama sırasında, şahsi telefonuyla çekim yaptığı için alıkonulmuştu.

Ali Kerimov, Temmuz 2019’da Moskova’daki Kızıl Meydan’da siyasi tutsak olan Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla yapılan eylemlere katılmıştı.


Emil Kurbedinov
Kırım Tatarları
Rus baskısı
Bunlara da bakın: