Kültür ve Turizm Bakanlığı: "15 yılda 4 bin 331 eserin iadesi sağlandı"

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
11 Mayıs 2019, 18:58
Mehmet Berk Yaltırık
11 Mayıs 2019, 18:58

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen çalışmalar netiecinde son 15 yılda Almanya, ABD, Fransa, Birleşik Krallık’ın da aralarında bulunduğu ülkelerden 4 bin 331 eserin iadesinin sağlandığını duyurdu.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre yurt dışındaki eserlerin iadesi kapsamında Bakan Ersoy, Kültr ve Turizm Bakanlığının ilgili kurum ve kuruluşlarla koordineli yürütülen çalışmalar ile 2004-2019 yılları arasında Almanya, ABD, Avusturya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Fransa, Hırvatistan, Birleşik Krallık, İsviçre ve Sırbistan’ın da aralarında bulunduğu ülkelerden 4 bin 331 adet eserin iadesinin sağlandığını açıkladı. Ersoy bunun dışında Almanya, ABD, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Fransa, İngiltere, İtalya’nın da aralarında bulunduğu farklı ülkelerde Türkiye kökenli eserlerin iadesine yönelik girişimlerde bulunduklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, takibi yapılan eserlerle ilgili olarak, “Ülkemize iadesine yönelik takibi yapılan eserler arasında Almanya’dan İstanbul Piyale Paşa Cami Çini Alınlığı, Konya Beyhekim Cami Mihrabı ve Pencere Kanadı, Akşehir Hacı İbrahim Veli Sandukası, Aphrodisias İhtiyar Balıkçı Heykeli Gövdesi, Fransa’dan Sultan II. Selim Türbesi Çini Panosu, Sultan I. Mahmut Kütüphanesi ve II. Selim Türbesi Çinileri, İstanbul Piyale Paşa Camii Çini Alınlığı, Danimarka’dan Diyarbakır Sfenks Figürini (David Samling), Akşehir Şeydi Mahmut Hayrani Türbesine ait sanduka, Cizre Ulu Camisi’ne ait Kapı Tokmağı, Nuruosmaniye Kütüphanesi’ne ait Kur’an-ı Kerim yaprakIarı, Hacı Bayram Veli Türbesi şamdanı, Eşrefoğlu Cami halısı, cami lambası yer almaktadır.” açıklamasında bulundu.