Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: Ukrayna, turizm alanında da önemli bir stratejik partner

Ekonomi
E. K.
27 Nisan 2021, 16:11
E. K.
27 Nisan 2021, 16:11

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Oleksandr Tkaçenko, Ukrayna Turist Hakları ve Turizm Güvenliği Alt Çalışma Grubu Toplantısı’na katıldı. Ersoy, Ukrayna ile uzun yıllardır süre gelen dostluğun son dönemlerde daha da kuvvetlendiğini vurguladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Oleksandr Tkaçenko, Ukrayna Turist Hakları ve Turizm Güvenliği Alt Çalışma Grubu Toplantısı’na iştirak etti. Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelde düzenlenen toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ersoy, Türkiye Cumhuriyeti olarak ikili ilişkilere önem verdiklerini ve Ukrayna ile uzun yıllardır süre gelen dostluğun son dönemlerde daha da kuvvetlendiğini vurguladı. Ticaretten enerjiye, tarımdan gümrüğe, kültürden turizme kadar birçok alanda düşüncelerin paylaşıldığını ve eylem planlarını belirlediklerini aktaran Ersoy, turizm noktasında bugünkü toplantıyı gerçekleştirdiklerini kaydetti.

“UKRAYNA, TURİZMDE DE STRATEJİK PARTNER”

Ukrayna’nın her alanda olduğu gibi turizmde de stratejik partner olduklarını dile getiren Ersoy, şunları söyledi:

“Gerek Ukraynalılar için Türkiye, gerekse Türkler için Ukrayna sevilen ve tercih edilen bir destinasyon konumundadır. Vize muafiyeti antlaşması kapsamında iki ülke arasında pasaportsuz, yeni kimlik kartlarıyla karşılıksız seyahat imkanlarının oluşması ülkelerimiz arasındaki bağı daha da güçlendirdi. Özellikle salgın sürecinde ülkemiz turizmine vermiş olduğunuz destek için çok teşekkür ediyoruz. Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı ile misafirlerimizi risklerden en uzak şekilde ağırlayacak bir sistem kurduk. 2020’den edindiğimiz tecrübelerle ve geliştirdiğimiz kitlesel aşılama kampanyamız sayesinde Ukraynalı dostlarımızı burada güvenli bir ortamda misafir edeceğiz.”

TARİHİ MEKANLARA UKRAYNACA DİL SEÇENEĞİ EKLENECEK

AA’nın haberine göre, tarihi mekanlarda dil seçeneklerine Ukraynacanın da eklendiğini belirten Ersoy, Galata Kulesi, Dolma Bahçe Sarayı gibi pek çok ören yerinin doğrudan Ukraynaca rehberlik sistemiyle ziyaret edilebileceğini bildirdi. Ersoy, turizmin karşılıklı anlayışın ve empatinin gelişmesinin yanında halkların birbirini anlaması için vazgeçilmez araçlardan biri olduğunu vurguladı. İkili görüşmede Türkiye’nin turizm tanıtım ve pazarlama deneyimini Ukrayna ile hızlıca paylaşma konusunda mutabık kaldıklarını söyleyen Ersoy, karşılıklı olarak turizm geliştirme ajanslarının bundan sonra çok daha yakın çalışacaklarını belirtti.

“UKRAYNA, EN ÇOK TÜRKİYE’YE TURİST GÖNDEREN ÜLKELERDEN BİRİ”

Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Oleksandr Tkaçenko da bu yıl ne kadar Ukraynalı turistin Türkiye’ye gelmesinin beklendiği yönündeki soruya, Ukrayna’nın Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkelerden biri olduğu karşılığını verdi. Güvenli Turizm Sertifika Programı ve sektörün aşılanmasının sevindirici olduğunu belirten Tkaçenko, “Ukrayna’da kırmızı bölgedeki oteller dahi açık ve bu da dikkate alınmaya değerdir. Yanımda uçakla gelen 60 turist vardı. Ne kadar turist gelmeyi planlıyor ne yazık ki söylemem. Ancak Ukrayna en çok Türkiye’ye turist gönderen ülkelerden bir tanesi.” diye konuştu.

“ÖREN YERLERİNDE UKRAYNACA REHBERLERİN OLMASI YARARLI”

Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Oleksandr Tkaçenko da salgın sürecini sadece mücadele olarak değil, fırsat oluşturmak olarak da değerlendirmek gerektiğini söyledi. Türkiye’deki turizm tedbirlerini yerinde inceleme fırsatı bulduklarını ifade eden Tkaçenko, “Güvenli Turizm Sertifika Programı alan otelleri gördüm, çok memnun oldum. Türkiye’de ve özellikle Antalya’da turistlerimizi etkileyebilecek birçok tarihi eserler var. Buralarda Ukraynaca rehberlerin olması son derece yararlı. Ukrayna ile Türkiye seferleri de artırılacak, bundan da memnunum.” diye konuştu.

ERSOY, TÜRKİYE’DEKİ UKRAYNALILARLA BULUŞTU

Ukraynalıların taleplerini dinleyen Ersoy, Türkiye’deki turizm hizmetleri hakkında da bilgi verdi. Çeşitli branşlarda spor kampı yapan sporcular, Türkiye’nin iklim açısından elverişli olduğunu belirtti. Buluşmada Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Oleksandr Tkaçenko da yer aldı.