Yeşilçam’ın efsane ismi Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlandı

Güncel
qha muhabir
30 Haziran 2022, 15:50
qha muhabir
30 Haziran 2022, 15:50

Türk sinemasının unutulmaz efsane ismi Cüneyt Arkın’a vefatının ardından bugün Atatürk Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi. Törene; Arkın’ın eşi Betül Cüreklibatır, oğulları Kaan Cüreklibatır ve Murat Arkın, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve pek çok hayranı katıldı. Törenin ardından sevilen oyuncu Arkın, İstanbul’da bulunan Teşvikiye Camisi’nde kılınan öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Yeşilçam’ın efsane ismi Cüneyt Arkın, 28 Haziran 2022’de kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Oyuncu Arkın bugün Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen törende son yolculuğuna uğurlandı. AKM’de düzenlenen tören için, Arkın’ın eşi, Betül Cüreklibatır, oğulları Murat Arkın, Kaan Cüreklibatır ve yakınları tarafından Zincirlikuyu Gasilhanesi’nden aldı. Törende konuşan Arkın’ın oğlu Murat Arkın, “Bugün sizlerin sayenizde şunu anladım. Bizim ailemiz sandığımızdan çok daha büyük, çok daha güzelmiş” dedi.

MEHMET NURİ ERSOY: TÜRK SİNEMASININ BİR DEVRİ KAPANIYOR

Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türk sinema tarihinin maalesef bir devri kapanıyor. Kimliğinde, karakterinde sanatçı sıfatını taşıyan Cüneyt Arkın’ı ebediyete uğurluyoruz. Yüce rabbim mekanını cennet eğlesin. Sanat camiamızın başı sağolsun. Yüreğimize bir burukluk, bir acı çöktü. Cüneyt Arkın daima hatırlanacak, bıraktığı izler asla silinmeyecektir. Yol göstermeye, hafızamızı tazelemeye devam edecektir. Bugün onu uğurlarken dilimizde sadece şükran duyuyor olmamız her şeyi anlatıyor zaten. Atlas Sineması’nda bir köşeyi Cüneyt Arkın için ayıracağız ailesiyle görüşüp en iyi şekilde yaşatacağız” açıklamasını yaptı.

EDİZ HUN: TARİHİN YAPRAKLARINA CÜNEYT ARKIN İSMİ ALTIN HARFLERLE YAZILACAK

AKM’deki törene katılan Yeşilçam’ın bir diğer efsanesi Ediz Hun, “Acımız çok büyük. Sevgili Cüneyt’imizi ebediyete uğurluyoruz. Sene 1963 sevgili Cüneyt ile sinemaya girişimizin yılı. 59 yıl geçti. Olağanüstü bir insandı. Her rolün üstesinden gelirdi. Emsalsizdi. Çok çalışkandı azimliydi. Zaman akıyor, tarih değişiyor. Tarihin yapraklarına Cüneyt Arkın ismi altın harflerle yazılacaktır. Aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum” ifadelerini kullandı.

CÜNEYT ARKIN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Sevilen oyuncu Arkın, düzenlenen törenin ardından İstanbul’da bulunan Teşvikiye Camisi’ne getirildi. Ailesi, yakını ve hayranları katıldığı cenaze töreninde gözyaşlarını tutamadı. Arkın’ın naaşı öğle namazına müteakip Teşvikiye Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

CÜNEYT ARKIN KİMDİR?

Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır olan Cüneyt Arkın, 8 Eylül 1937 tarihinde Eskişehir’in merkezine bağlı Kırım Tatar köyü Karaçay’da doğdu. Babası Kurtuluş Savaşı’na katılmış Hacı Yakup Cüreklibatur’dur. Aslen Kırım Tatarı olan Arkın, Eskişehir Atatürk Lisesi’nde öğrenim gördü. 1961 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu.

Memleketi Eskişehir’de, yedek subay olarak askerliğini yaparken, Göksel Arsoy’un başrol oynadığı Şafak Bekçileri (1963) filminin çekimleri sırasında yönetmen Halit Refiğ’in dikkatini çekti. Askerliğini bitirdikten sonra Adana ve civarında doktorluk yaptı. 1963 yılında Artist dergisinin yarışmasında birinci oldu. Bir süre iş arayan Arkın, 1963’te Halit Refiğ’in teklifiyle sinema oyunculuğuna başladı ve 2 yıl içinde 30 kadar film çevirdi.

1964 yılında oynadığı Gurbet Kuşları filminin finalindeki kavga sahnesi, Arkın’ın kariyerinde bir kırılma noktası oldu. Bir süre daha duygusal-romantik jön karakterlerini canlandırdıktan sonra yine Halit Refiğ’in önerisiyle aksiyon filmlerine yöneldi. Bu dönemde İstanbul’a gelen Medrano Sirki’nde altı ay süreyle akrobasi eğitimi aldı. Burada öğrendiklerini Malkoçoğlu ve Battalgazi serilerinde beyaz perdeye aktararak, Türk sinemasına daha önce hiç örneği olmayan bir tarz getirdi. Kısa sürede avantürlü filmlerin en çok aranan isimlerinden biri haline geldi. Kariyeri boyunca westernden komediye, macera filmlerinden toplumsal filmlere değişik türlerde filmler çekti.

12 Mart dönemi sırasında, 4. Altın Koza Film Festivali’nde (1972) jürinin ilk oylamasında Yılmaz Güney’i Baba filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu seçmesine rağmen daha sonra siyasi baskılarla Güney’in yerine, ilk oylamada Yaralı Kurt filmindeki performansıyla ikinci olan Cüneyt Arkın’ı en iyi erkek oyuncu seçti. Bu karara tepki gösteren Arkın ödülü reddetti. Cüneyt Arkın sinemasına ayrı bir renk getiren, yönetmenliğini Çetin İnanç’ın yaptığı 1982 tarihli Dünyayı Kurtaran Adam zamanla bir kült film haline geldi. 1980’li yıllarda Ölüm Savaşçısı, Kavga, Sürgündeki Adam ve İki Başlı Dev gibi aksiyon filmlerinden sonra, 1990’lı yıllarda polisiye dizilere yöneldi.

Cüneyt Arkın, at binmede ve karatede uzman sporcu unvanına sahiptir. Oyunculuğun yanı sıra televizyon izlenceleri sunmuş ve kısa bir süre gazetelerde sağlıkla ilgili köşe yazarlığı yapmıştır. 2009 yılında omurgasındaki sinir sıkışmasından dolayı yaklaşık üç ay hastanede tedavi gördü.