Ukraynalı yönetmenin "Omar ve Biz" filmi, İstanbul Film Festivalinde ödül kazandı

Haberler
Anife Bilal
30 Aralık 2020, 10:52
Anife Bilal
30 Aralık 2020, 10:52

Yönetmenliğini Ukraynalı Marına Gorbaç Er (Maryna Gorbach Er) ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı “Omar ve Biz” isimli film, 39. İstanbul Film Festivalinde verilen Sinema İnsan Hakları Ödülü kazandı. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, kazanılan ödül sonrası tüm çekim ekibini tebrik etti.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, dün yayımladığı açıklamada, 39. İstanbul Film Festivali çerçevesinde ödülü kazanan Ukraynalı yönetmen Marına Gorbaç Er’i tebrik etti. Seyirci oylaması sonuçlarına göre, Ukraynalı yönetmenin filmi Sinema İnsan Hakları Ödülünü elde etti.

“TÜM EKİBİ TEBRİK EDİYORUZ”

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinden sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Ukraynalı yönetmen Marına Gorbaç Er ile ‘Omar ve Biz’ filminin tüm çekim ekibini 39. İstanbul Film Festivalinde kazandıkları zaferle tebrik ediyoruz. Seyirci oylaması sonuçlarına göre film ‘Omar ve Biz’  Sinema İnsan Hakları Ödülünü kazandı.” ifadeleri kullanıldı.

OMAR VE BİZ FİLMİ

2019 çekilen “Omar ve Biz” filminin baş kahramanı İsmet, uzun yıllar sınır görevi yaptıktan sonra yeni emekli olmuş bir askerdir. İletişim kurmakta zorlanan yapısı sebebiyle, oğlu kendisinden kaçarak Amerika’ya gitmiştir. Karısı Fetihe de oğlunun yanına gitmek ister. Türkiye-Yunanistan sınırındaki yazlık bir sitede kışın da ikâmet eden İsmet, komşusu Sabri’nin, hayatını kurtaran iki göçmeni evinde misafir etmeye başlamasıyla kendini hesap etmediği olaylar içinde bulur. Göçmenlik konusunu komşuluk teması üzerinden işleyen Omar ve Biz, mülkiyetin ve sosyal statünün, hayatta özgür kararlar vermemizi ne derece etkilediğini kurduğu yalın dünyada yansıtan, politik bakış açılarımız ve önyargılarımızla yüzleşmemizi sağlayacak bir film. Filmin ana karakterleri Omar ve Mariye Türkiye’de geçici göçmen olarak yaşayan Suriyeli iki oyuncu tarafından canlandırılıyor.