Ukrayna’nın Ternopil şehri ile Bolu'nun kardeş şehir olması için ilk adım atıldı!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Kasım 2021, 17:19
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Kasım 2021, 17:19

Bolu Belediyesi Meclis toplantısında bugün Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Bolu Belediyesi’ne yaptığı bir öneri okundu. Söz konusu önerinin ardından yapılan oylama ile Ukrayna’nın Ternopil şehri ve Bolu’nun kardeş şehir olması adına ilk adım atıldı.

Bolu Belediye Meclisinin Kasım Ayı 1. Oturumunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gelen yazı doğrultusunda, Ukrayna’nın Ternopil şehri ile kardeş şehir protokolü imzalanması konusu görüşüldü. Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Ukrayna’nın Ternopil şehri ile Bolu Belediyesinin kardeş şehir olması önerisi bugün Bolu Belediyesi Meclis toplantısında oylamaya sunuldu. Cumhur Bandakçıoğlu ve Semih Dimicioğlu dışındaki meclis üyelerinin tamamının oylamanın kabulü için el kaldırdığı öğrenildi. Bolu Belediye Meclisi’nde, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a Ternopil kenti ile kardeş şehir protokolü imzalama yetkisi verildi.

BOLU’DA UKRAYNA İÇİN İLK ADIM ATILDI

Böylece Ukrayna’nın Ternopil şehri ile Bolu’nun kardeş şehir olmak için ilk adım atılmış oldu.

BOLU, BAKANLIĞIN TALİMATIYLA TERNOPİL İLE KARDEŞ ŞEHİR OLUYOR

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Konuya ilişkin meclisi bilgilendirerek teklifin Çevre ve Şehircilik Bakanlığından geldiğini söyledi. Özcan, “Dışişleri Bakanlığımız Ukrayna ile görüşmüş sonra da Çevre Şehircilik Bakanlığına yazı göndermiş. Onlar da bu şehirleri herhâlde nüfus ölçeğine göre sıralayarak belirlemiş. Bize yakın nüfusu olan bir şehirmiş.” şeklinde konuştu. Özcan daha sonra Belediye Meclisinden Bolu Belediyesi ile Ukrayna’nın Ternopil şehri arasında kardeş şehir protokolü imzalanmasına ilişkin yetki istedi. Özcan’ın yetki talebi, iki çekimser oya karşı oy birliği ile Bolu Belediye Meclisi’nden geçti.