Ukrayna'da ilk: Ukraince ansiklopedik İslam kavramları sözlüğü yayımlandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Haziran 2021, 15:08
Ayyıldız Huri Kaptan
13 Haziran 2021, 15:08


Ukrayna’da ilk kez Ukraince ansiklopedik İslam kavramları sözlüğü yayımlandı. Ukraince İslam Ansiklopedik Sözlüğü, 2013’ten bu yana, ikisi İslam inancına mensup olmak üzere dört yazar tarafından hazırlandı.

Ukrayna Etnopolitika ve Vicdan Özgürlüğü Devlet Servisi (DESS) tarafından 10 Haziran’da yapılan açıklamaya göre İslam dini geleneğinin temel kavram ve terimlerinin çoğunu içeren ilk ansiklopedik eser olan Ukraince İslam Ansiklopedik Sözlüğü yayımlandı. Sözlük, 2013’ten beri ikisi İslam inancına mensup olmak üzere; Said Ismailov, Igor Kozlovskıy, Ruslan Khalikov ve Mikhail Yakuboviç adlarındaki dört yazar tarafından hazırlandı. Yazarların, sunumun çok yönlülüğünü ve dengesini korumaya çalıştığına dikkat çekildi. Yazarların, bu çalışmada görüş farklılıklarını barındıran konulardaki çeşitli görüşleri sunmaya çalıştıkları belirtildi.

ANSİKLOPEDİ TANITIM KIYİV’DE YAPILDI

Bir ilk olan ansiklopedinin tanıtımı, Kıyiv İslam Kültür Merkezi’nde yapılan bir sunum ve toplantı ile yapıldı. Kitapta, İslam tarihi, temelleri ve eğilimleri hakkında bilgilerin yanı sıra Müslüman dünyasının ünlü bilim adamları ve şahsiyetleri hakkında biyografik bilgiler, çeşitli tarihi olaylar hakkında arka plan bilgileri içerdiği belirtildi. Diğer yandan sözlüğün, din alimleri, tarihçiler, filozoflar, oryantalistler, siyaset bilimciler gibi çok çeşitli uzmanlara ve ayrıca İslam ile ilgilenen herkese hitap ettiği kaydedildi. Toplamda 1000’den fazla madde içerdiği ifade edildi.

DESS BAŞKANI, UKRAYNALI OKUYUCULARA SUNULAN FIRSAT İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

DESS Başkanı Olena Bogdan, Ukraynalı okuyucuların şimdi İslam kavramlarını ve Ukraince olarak çeşitli yorumları tanıma fırsatı bulacakları ve binlerce saatlik çalışma için yazarlara şükranlarını dile getirdi.

150 KOPYA DAĞITILDI

Ansiklopedik sözlüğün ortak yazarları, şu anda kısıtlı sayıdaki uzman çevresi için yayını 150 kopya olarak dağıttı. Yayının geniş bir okuyucu kitlesine sunumu ise 23-27 Haziran 2021’de yapılması planlanan 10. Uluslararası 2021 Yılı Arsenal Kitap Fuarı sırasında yapılacağı ve o zamana kadar, yayının ek bir baskısını yayınlanmasının planlandığı belirtildi.

Sözlüğün ortak yazarlarından biri olan Ukraynalı bilim adamı-din alimi (ilahiyatçı), tarih bilimleri uzmanı, (neredeyse 2 yılını Donetsk Halk Cumhuriyeti-DPR militanlarının zindanlarında geçiren ve takas yoluyla 2017’de esaretten serbest bırakılan) eski siyasi mahkum Igor Kozlovsky yayının bilimsel yaklaşımla İslam dini geleneklerini birleştirdiğini kaydetti.

4 yazardan birisi olan Kozlovsky, ansiklopediyi bilim adamları için ilgi çekici hale getirmeye çalıştıklarını dile getirdi.

“Ansiklopedinin bilim adamları için ilginç olmasını ama inananları gücendirmemesini istedik. İslam bir yekpare olmadığı için, içinde birçok farklı yön vardır. Böylece metinleri dengelemeye çalıştılar.”

Igor Kozlovskıy

DESS sitesindeki ifadeye göre şu anda Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinde 270’den fazla Müslüman topluluk var. İnananlar arasında, Rus işgali altındaki Kırım Özerk Cumhuriyeti, Donetsk ve Luhansk bölgelerinin geçici olarak işgal edilen bölgelerinde evlerini terk etmek zorunda kalan çok sayıda Ukrayna vatandaşı var.