Türk ve Alman makamlarının iş birliğinde Avrupa Spor ve Kültür Festivali coşkusu

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
29 Haziran 2019, 17:34
Mehmet Berk Yaltırık
29 Haziran 2019, 17:34

Almanya’da Avrupa Spor ve Kültür Festivali (ASKFEST) başladı. 28 Haziran 2019 tarihinde başlayıp 30 Haziran 2019’a kadar sürecek festivale Türk ve Alman vatandaşların yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

Hamm şehrindeki Linnepark’ta başlayan festival, Türkiye’den Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Hamm Belediyesi iş birliğinde düzenleniyor. Festivale Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren ve Essen Başkonsolosu Şener Cebeci ile birlikte Hamm Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann ve Almanya Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Oliver Wittke’nin katıldığı bildirildi.

Türk genci Ceren Altınöz’ün ve Alman Madenciler Müzik Gurubunun canlı performanslarıyla başlayan festival, Hamm Belediye Başkanı Petermann, Almanya Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Wittke ile Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun açılış konuşmaları ile devam etti.

BAKAN KASAPOĞLU: “SPORUN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜYLE BAĞLARIN DAHA DA GÜÇLENECEĞİNE İNANIYORUZ”

Petermann ve Wittke açılış konuşmalarında festivalin iki kültürün birlikteliği açısından önemine vurgularken Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, “Kültür, sanat, spor ve festivaller toplulukları bir araya getiren, onları birbirine yaklaştıran önemli etkinliklerdir. Bu açıdan ASKFEST’in de çok önemli olduğunu düşünüyorum.” diye kaydetti. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ise, “Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile gerçekleştirdiğimiz ASKFEST çok önemli bir festival ve güzel bir başlangıç. Sporun birleştirici gücüyle bağların daha da güçleneceğine inanıyoruz.” ifadelerinde bulundu.

YTB Başkanı Abdullah Eren ise festivale ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “ASKFEST ile Birlikte Spor Yap, Birlikte Eğlen, Birlikte Yaşa ve Geleceği Birlikte Kurgula diyoruz. Türk ve Alman makamlarının iş birliğiyle bu programın gerçekleştirilmesi çok önemli. 3 günlük dolu dolu bir festival olacak. Bu festival Türk-Alman ortak festivali. Önümüzdeki sene de vatandaşlarımızın yoğun yaşadığı Avrupa’nın farklı yerlerinde de yine oradaki yetkili makamların iş birliğiyle bu organizasyonu gerçekleştirmek istiyoruz. Maalesef Avrupa’nın farklı ülkelerinde İslamofobi gibi hastalıklar üremekte. Biz bu akımları toplumlardaki genel gidişat olarak görmüyoruz. Böyle görmediğimiz için de bu festivalleri yapmak istiyoruz. Bu festivallerin Avrupa’da söz konusu hastalıkların yayılmasını da engelleyeceğine inanıyoruz.”

“Birlikte Spor Yap, Birlikte Eğlen, Birlikte Yaşa” sloganı altında gerçekleştirilen festivalde Türk ve Alman Milli Takımının önemli isimleri ile festival anısına dostluk maçı yapıldı. Maçı birlikte izleyen Türk ve Alman ziyaretçiler festivalin temasına binaen oynanan dostluk maçının ASKFEST’e anlam kattığını ifade ederek maça ve yıldızlara yoğun ilgi gösterdi.

KÜLTÜR, SPOR, GASTRONOMİ, SANAT BİR ARADA

Türk ve Alman kültürünün, sanatının, sporunun ve gastronomisinin ziyaretçilere sunulduğu festivali her iki toplumdan katılımcıların heyecanla takip ettiği belirtildi. Festivalin devamının beklendiği birçok katılımcı tarafından vurgulandı.

FESTİVALİN YAPILDIĞI BÖLGEDE TÜRK İZİ

Festival yapıldığı Lippepark’ın eski bir maden ocağı olduğu, 1960’lı yılların başında hayta geçirilen iş gücü anlaşmaları çerçevesinde Almanya’ya giden Türk vatandaşlarının burada uzunca yıllar çalıştığı biliniyor. Hamm’da yoğun bir Türk varlığının bulunduğu ifade ediliyor.