Türk Devletleri Teşkilatı diasporaları YTB ev sahipliğinde buluştu

Güncel
qha muhabir
28 Mart 2022, 18:42
qha muhabir
28 Mart 2022, 18:42

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türk Devletleri Teşkilatı 2. Diaspora Forumu’na ev sahipliği yaptı. 2022 Türk Dünyası başkenti Bursa’da düzenlenen forum, bugün başladı. Forum’a Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan ve Azerbaycan Diaspora Temsilcileri katıldı.

Türk Devletleri Teşkilatı ile Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının ev sahipliğinde 2. Diaspora Forumu bugün 2022 Türk Dünyası başkenti Bursa’da başladı. İkinci Diaspora Forumu’nda, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Bağdat Amreyev, YTB Başkanı Abdullah Eren, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım, Bursa Valisi Yakup Canbolat ve Bursa Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan Diaspora Temsilcileri yer aldı.

Türk Devletleri Teşkilatı üye ülkeleri olan; Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’ın diasporaları Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) ev sahipliğinde buluştu. YTB’nin organizasyonuyla Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) çatısı altında 2. Diaspora Forumu gerçekleştirildi. Forum kapsamında üye ülkelerin diasporadan sorumlu bakanları, kurum başkanları, diasporadaki STK temsilcileri ve diaspora çalışan akademisyenler Türk Dünyası Kültür Başkenti (TDKB) Bursa’da bir araya geldi.

Programda konuşan Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım, teşkilatı tek devlet anlayışı içinde, ticaretin önündeki engellerin kalktığı, gümrük sistemlerinin basitleştirildiği, ulaşımda, sermayede, insan dolaşımında tam bir serbestliğin sağlandığı Avrupa Birliği modeline eriştirmeyi hedeflediklerinin altını çizdi.

BİZİM HEDEFİMİZ BARIŞ, BİZİM HEDEFİMİZ KARDEŞLİK

Teşkilatın bölgesel ve küresel olarak kimsenin rakibi olmadığını ifade eden Yıldırım, bölgede barış, huzur ve refah istediklerini kaydetti. Teşkilatı kimseyi tehdit etmek için de oluşturmadıklarını dile getiren Yıldırım, kimsenin tehdidine de kulak asmayacaklarını kaydetti. Yıldırım, “Bir hiç uğruna, ihtiraslar uğruna masum insanların yok olmasını, sabilerin, çocukların hayatını kaybetmesini istemiyoruz. Bizim hedefimiz barış, bizim hedefimiz kardeşlik, bizim hedefimiz ortak kalkınma ve milletlerimiz için daha yaşanılabilir bir dünya.” diye konuştu.
Yıldırım konuşmasında, güç birliği yapılarak, üye ülkelere ve teşkilata yönelik zararlı faaliyetlere karşı etkin bir şekilde mücadele edilmesinin önemine de vurgu yaptı.

KARALAMA KAMPANYALARINA FIRSAT VERMEYECEĞİZ

Teşkilattaki ülkeler adına yalan, yanlış ve iftiralardan oluşan karalama kampanyalarına fırsat vermeyeceklerini söyleyen Yıldırım, “Tabii ne yazık ki üçüncü ülkelerde yaşayıp nüfuslarında Türk yazan ancak Türk devletleri için Türk düşmanlığı, Türk düşmanlıklarıyla iş birliği yapanların olduğunu da biliyoruz. Bunlar doğrudan ülkelerimizin, milletlerimizin düşmanıdır. Bununla da mücadele etmek hepimizin görevidir.” dedi.
Teşkilat olarak hem Kafkaslar’da hem Orta Asya’da hem de Balkanlar’da, İpek Yolu’nun geçtiği güzergahlarda refah, altyapı ve insanlığın ortak geleceği için çok güzel işler gerçekleştireceklerini anlatan Yıldırım, “Teşkilatın görünürlüğünü ve farkındalığını artırabilmek için çok yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Bütün hedefimiz esasında Teşkilatı bir Avrupa Birliği modeline nihai olarak ulaştırmak.” şeklinde konuştu.

TÜRK DÜNYASINA YÖNELİK 150 PROJE GERÇEKLEŞTİRDİK”

YTB Başkanı Abdullah Eren de YTB olarak Türk dünyasına yönelik 150’yi aşkın projeyi hayata geçirdiklerini anlattı. Eren konuşmasında, 1500’den fazla uluslararası öğrenciye Türkiye’de üniversite eğitimi imkanı sunduklarını da söyledi. Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan’daki diaspora kurum temsilcileriyle tek tek görüşmeler yaptıklarını ifade eden Eren şunları kaydetti:

“Bu anlamda ortak eğitim programları ve kültür faaliyetleri konusunda neler yapabiliriz? Bunlar üzerinde somut olarak konuştuk. Yakın zamanda bir kamp yapmayı planlıyoruz. Bunun yanı sıra Londra’da Azerbaycan diasporası ile ortak bir paylaşım programı da yapmayı düşünüyoruz. Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde Türk dünyasının geleceği için herkes kendi alanında bir şeyler yapmaya gayret ediyor. Bizler de Türkiye’nin diaspora kurumu olarak diaspora hususunda ve eğitim faaliyetlerinde iş birliği imkanlarını geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bundan sonra da bu faaliyetlerimize devam edeceğiz.”

ABDULLAH EREN: DİASPORA İÇİN KÜÇÜK ADIMLAR İLERDE BÜYÜK MEYVELER VERECEK

Türk Devletleri Teşkilatı 2. Diaspora Forumunu organize eden YTB Başkanı Abdullah Eren açılış konuşması yaptı. Eren, “Sadece Türkiye’de değil dünyanın çeşitli ülkelerinde ikamet eden kardeşlerimize ve eğitim gören öğrencilerimize bir adım da olsa yakın olmak için yola çıktık” ifadelerini kullandı. Eren, diaspora için küçük adımlarla hareket edildiğini ve bu hareketin ileride büyük meyveler vereceğini dile getirdi.

BAĞDAT AMREYEV: TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI ÜYE ÜLKELERİ 20 MİLYONUN ÜZERİNDE BİR DİASPORA POTANSİYELİNE SAHİP

Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Bağdat Amreyev ise 2. Diaspora Forumunda konuşma yaptı. Amreyev, “Türk Devletleri Teşkilatı üye ülkeleri dünya üzerinde 20 milyonun üzerinde bir diaspora potansiyeline sahip. Bu potansiyelin doğru yönlendirilmesi ve aktive edilmesi, diaspora kurumlarıyla birbirleriyle işbirliği içerisinde olmaları açısından oldukça önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

YAKUP CANBOLAT: GAYRETKAR TÜRK DÜNYASINA KÜLTÜR BAŞKENTLİĞİ YAPACAĞIZ

2. Diaspora Forumuna ev sahipliği yapan 2022 Türk Dünyası başkenti Bursa Valisi Yakup Canbolat konuya ilişkin, “300 milyonluk bir aile olan 4.5 milyon km’lik bir coğrafyada ekonomiden ulaştırmaya turizmden eğitime 20’den fazla alanda iş birliğini hayata geçirmeye gayretkâr Türk dünyasına kültür başkentliği yapacağız” dedi.

Forumun ardından katılımcılar YTB tarafından yürütülecek Diaspora Kurumlararası Tecrübe Paylaşımı Programına katılacaklar ve 30 Mart tarihinde da Bursa Büyükşehir Belediyesi ile TÜRKSOY tarafından organize edilecek Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa açılış etkinliklerine iştirak edecek.