Serra Menekay'ın 10'uncu kitabı çıkıyor: Gördesli Makbule, şehadetinin 100'üncü yılında hayatını anlatan romanla anılacak

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Ocak 2022, 12:47
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Ocak 2022, 12:47

Kırım Tatar kökenli yazar Dr. Serra Menekay’ın 10’uncu kitabı, “Gördesli Makbule ve Demirci Akıncıları” çıkıyor. Kurtuluş Savaşı’nın binlerce kadın kahramanlarından biri olan Gördesli Makbule Hanım’ın henüz 20 yaşında iken Yunan askerleri tarafından şehit edilişinin 100’üncü yılına ithafen çıkan ve Ege’deki Kuva-yı Milliye’yi anlatan kitap, gerçek olaylara dayanan bir tarihi roman. Menekay’ın son kitabı, aynı zamanda Ege’deki Kuva-yı Milliye‘yi anlattığı “ilk tarihi romanı” olma özelliği taşıyor. Yazar Dr. Menekay, son kitabına ilişkin Kırım Haber Ajansına verdiği röportajda, “Genelde çalışmalarım 100 yıllık hikayeler üzerine oluyor. Bu da öyle. 17 Mart, Makbule hanımın şehit oluşunun 100’üncü yıl dönümü. Bu kitabın ilk tanıtım toplantısını da Makbule hanımın mezarı başında yapacağız. O, bizler için öldü, bizler de ölümünün 100’üncü yıl dönümünde onu mezarının başında bir kitapla, onun hayatını anlatan tarihi bir romanla anacağız. Aynı şekilde Şefika (Gaspıralı) Hanım’ı anlatan kitabım da milletvekili seçilişinin 100’üncü yıl dönümünde çıkmıştı. Şefika Hanım’ı anlatan o kitabımla Kıyiv’deki parlamentoya gitmiştik. Şimdi de Makbule hanımın mezarı başında anma gerçekleştireceğiz.” dedi.

“Aluşta’dan Esen Yeller”, “Kuşbakışı”, “Şefika”, “İğne Oyası”, “Adını Arayan Çocuk”, “Adını Arayan Çocuk- İkinci Kitap”, “Çocuk Gözümden Şimdiki Aklımla Ödemiş”, “Kıvılcımdan Aleve, Ege’deki Kuvayı Milliye”, “aşk x 96 =AŞK” romanlarıyla tanınan ve kitapları ile büyük bir okuyucu kitlesine ulaşan Kırım Tatarı yazar Dr. Serra Menekay’ın, 10’uncu kitabı çok özel bir zaman diliminde okuyucuyla buluşuyor. Beş yılı aşkın zamandır Ege’deki Kuva-yı Milliye üzerine araştırmalar ve çalışmalar yapan yazar Menekay, derlediği hikayeler ile “Kıvılcımdan Aleve” adlı kitabını yazmıştı. Menekay, şimdi de son iki yıldır yazmakta olduğu “Gördesli Makbule ve Demirci Akıncıları”nın okuyucuyla buluşacağının müjdesini verdi.

MENEKAY’DAN GERÇEK HİKAYELERE DAYANAN TARİHİ ROMAN: GÖRDESLİ MAKBULE VE DEMİRCİ AKINCILARI

“Gördesli Makbule ve Demirci Akıncıları”nın gerçek hikayelere dayanan tarihi bir roman olduğunu gururla sunduğunu ifade eden Menekay, kitabının yine Galeati Yayıncılık’tan çıkacağını belirtti. Yazar, 21 Ocak 2022 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda bir hafta içerisinde romanının raflardaki yerini alacağını duyurdu. Kırım Haber Ajansı (QHA), Kırım Tatarı kökenli yazar Dr. Serra Menekay ile son kitap çalışması “Gördesli Makbule ve Demirci Akıncıları” hakkında bir röportaj gerçekleştirdi. Röportajın tamamı şöyle:

“KIVILCIMDAN ALEVE” ADLI İNCELEME-ARAŞTIRMA KİTABININ ARDINDAN: MENEKAY’IN, EGE’DEKİ KUVA-YI MİLLİYEYİ ANLATAN İLK TARİHİ ROMANI

Onuncu ve son kitap çalışmanız “Gördesli Makbule ve Demirci Akıncıları”nın raflarda yerini alacağının müjdesini verdiniz. Bu anlamlı ve özel kitapta okuyucuları neler bekliyor?

5 yıldır çalıştığım konu, Kuva-yı Milliye. İlk, Kıvılcım’dan Aleve’yi yazmıştım ve bu bir roman değildi. Bu bir inceleme-araştırma kitabı oldu. Romanlaştırmaya gerek kalmadı çünkü Ege’deki Kuva-yı Milliye kahramanlarının hikayelerini yazdım. Zaten kendinden roman… Bu araştırmaları yaparken özellikle bir grup beni çok etkiledi: “Demirci Akıncıları” ve onların içerisinde savaşmış olan “Gördesli Makbule…” Bence özellikle de Gördesli Makbule’nin hayat hikayesi unutulmaması gereken çok önemli ve değerli bir hikaye. Tabii ki Demirci Akıncıları da öyle. Çünkü Demirci Akıncıları, düzenli orduya geçildikten sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve TBMM’nin Kuva-yı Milliye gücü olarak kalmasına, devam etmesine izin verdiği tek grup. Bu hikayeler de; “Nedir acaba onların özellikleri? Neden onlara izin verilmiş de örneğin Demirci Mehmet Efe’ye Çerkes Ethem’e ya da diğerlerine izin verilmemiş?” diye araştırırken ortaya çıktı. İki yıldır da üzerinde çalışıyordum.

“BİR HAFTA İÇERİSİNDE RAFLARDAKİ YERİNİ ALACAK”

Esasen Gördesli Makbule’yi merkeze alan ancak Demirci Akıncıları’nı ve Ege’deki Kuva-yı Milliye’yi, 30 Ağustos’taki zafere kadar anlatan bir tarihi roman geliyor. Bir hafta içerisinde raflardaki yerini alacak. Bu kitap dolayısıyla Kuva-yı Milliye konusu kapsamında Gördesli Makbule’yi, Demirci bölgesini, Manisa bölgesini, Gediz Ovası’nı anlatan ilk tarihi romanım olma özelliği taşıyor.

GÖRDESLİ MAKBULE HANIMIN ŞEHİT OLUŞUNUN 100’ÜNCÜ YIL DÖNÜMÜ

Kurtuluş Savaşı’nın binlerce kadın kahramanlarından biri olan Gördesli Makbule’nin şehadetinin 100’üncü yıldönümünde çıkan bu özel kitabın öneminden bahsedecek olursak neler söylemek istersiniz?

Genelde çalışmalarım, 100 yıllık hikayeler üzerine oluyor. Bu da yine böyle bir tevafuk oldu. 17 Mart, Makbule hanımın şehit oluşunun 100’üncü yıl dönümü ve yüzüncü yıl dönümüne yetiştirmeye çalıştım. Bu kitabın ilk tanıtım toplantısını da Makbule hanımın (Sındırgı ilçesi ile Gördes arasında yer alan) mezarı başında yapacağız. O, bizler için öldü, bizler de ölümünün 100’üncü yıl dönümünde onu mezarının başında bir kitapla, onun hayatını anlatan tarihi bir romanla anacağız.
Aynı şekilde Şefika Hanım’ı anlatan kitabım da milletvekili seçilişinin 100’üncü yıl dönümünde çıkmıştı. Hatta Şefika Hanım’ı anlatan o kitabımla Kıyiv’deki parlamentoya gitmiştik. Şimdi de Makbule hanımın mezarı başında bir anma gerçekleştireceğiz.

Aslında kadın biyografisi yazmayı çok seviyorum. Çünkü o kadınların bizim için yaptıklarını çok değerli buluyorum. Onları unutmamak, unutturmamak gerekiyor. Bu anlamda gayeli bir işe imza atıyorum. Bu işleri ortaya koyarken hem akıl hem yürek birleşiyor.

26 MART’TA ANKARA KİTAP FUARI’NDA İLK İMZA GÜNÜ: DEMİRCİ AKINCILARI DERNEĞİ DE KATILACAK

Yazar Dr. Serra Menekay, kitabının ilk imza gününü 26 Mart’ta Ankara Kitap Fuarı’nda bir konferans ile planladıklarını aktararak Demirci Akıncıları Derneğinin de yanlarında olacağını belirtti. Ayrıca Menekay, derneğin çalışmalarına olan katkısı ile ilgili olarak, “Demirci Akıncıları Derneği geçen yaz kitapta anlatılan muharebelerin geçtiği alanları, dağları, mezarları ne biliyorlarsa bana aktardılar, gezdirdiler, gösterdiler.” diye kaydetti.