Rus işgalcilerin Ukrayna'da öldürdüğü Litvanyalı yönetmenin "Mariupolis 2" adlı belgeseli Ankara'da gösterildi

Güncel
Manas
01 Haziran 2022, 03:42
Manas
01 Haziran 2022, 03:42

işgalci Rus birliklerinin Ukrayna’nın Mariupol kentinde düzenlediği katliam Ankara’da konuşuldu. Litvanyalı belgesel yönetmeni Mantas Kvedaravicius, 3 Nisan 2022’de savaşın izlerini belgelemek amacıyla gittiği Ukrayna’nın Mariupol kentinde işgalci Rus güçleri tarafından öldürülmüştü. Rus işgalciler tarafından yakalanıp öldürülen Litvanyalı yönetmen Mantas Kvedaravicius’un çektiği “Mariupolis 2” adlı belgesel filmi Ankara’da gösterildi.

Türkiye’nin başkenti Ankara’da, Ukrayna, Litvanya ve Polonya’nın Ankara’daki Büyükelçilikleri tarafından 31 Mayıs 2022 tarihinde Mariupol’deki katliamı anma programı düzenlendi. Ukrayna’nın Mariupol kentinde Rus işgalciler tarafından 3 Nisan’da yakalanıp öldürülen Litvanyalı yönetmen Mantas Kvedaravicius’un çektiği “Mariupoli 2” adlı belgesel filmi gösterildi. Etkinlik kapsamında büyükelçiler, işgalci Rus ordusunun saldırganlığına tepki gösterdi. Ayrıca işgalcilerin saldırdığı Mariupol’un son halini anlatan resimler ve Litvanyalı yönetmen Kvedaravicius’un resimleri ziyaretçilere açıldı. Etkinlik sırasında toplanan yardımların savaş mağduru Ukrayna halkının ihtiyaçları için kullanılacağı belirtildi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, etkinliğe ilişkin şu ifadeleri paylaştı:

“Mariupol büyük bir trajedi ve büyük bir kahramanlıktır. Ukrayna halkının cesaret, direniş ve ölümsüzlüğünün sembolüdür. Bu aynı zamanda düşüncesiz işgalcilerin barbarlığının da bir simgesidir. Mariopolis filmi, şehirden bir adım ötede çatışmaların devam ettiği 2015 yılında sakinlerinin günlük yaşamını anlatan Mariupol’un tarihidir. Bu film, ünlü Litvanyalı yönetmen Mantas Kvedaravicius tarafından çekildi. Ne yazık ki, 2 Nisan 2022’de Mariupol’de Rus işgalcilerin kurşunlarıyla hayatını kaybeden yönetmen elinde kamerayla hayata veda etti.”

LİTVANYALI YÖNETMEN, MARİUPOL BELGESELİ ÇEKERKEN ÖLDÜRÜLDÜ

3 Nisan’da Ukrayna’da öldürülen Litvanyalı yönetmen, Rus birliklerinin Mariupol’u işgal saldırıları sırasında belgesel çekimi için kentte bulunuyordu. 2016 yılında yine aynı şehirde belgesel çeken Kvedaravicius, Rusya Ukrayna’ya işgal saldırıları başlatınca Mariupol’e geri döndü. Önceki belgeselinin devamı olarak adım adım şehrin yok edilişini kaydetti, çekimlerini Rus işgalcilerin bombardımanları gölgesinde sürdürdü. Kvedaravicius, şehirden ayrılmaya çalıştığı sırada ise işgalcilerce hedef alınarak öldürülmüştü.

45 yaşında hayatını kaybeden Kvedaravicius ile Mariupol’de birlikte çalışan yardımcı yönetmen Hanna Bilobrova’nın çabalarıyla tamamlanarak belgesel “Mariupolis 2” ortaya çıktı.