Plevne müdafii Gazi Osman Paşa vefatının yıldönümünde anılıyor

Güncel
Ozan Barış Erim
05 Nisan 2021, 16:03
Ozan Barış Erim
05 Nisan 2021, 16:03

1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Rusya İmparatorluk Ordusu’nun kuşattığı Plevne kenti Osmanlı Ordusu tarafından savunuldu. Bu mücadelenin kahramanı Gazi Osman Paşa olmuştur. Plevne savunmasındaki başarısı, birçok ordu tarafından örnek alındı. 5 Nisan 1900’de vefat eden şanlı komutan Gazi Osman Paşa’nın en büyük mirası ise mücadele azmi oldu.

Sultan 2. Abdülhamid tahta geçmesinden bir yıl sonra 93 Harbi, yani Osmanlı-Rus Savaşı başlamıştı. Osman Paşa’ya Rusların yolunu kesmesi amacıyla bugün Bulgaristan sınırları içinde kalan Plevne’yi savunması emredildi. Osman Paşa, ise verilen emri yerine getirmek üzere Plevne’de Rusların hiç tahmin etmediği güçlü bir savunma hattı kurdu. Bugünkü Sofya’nın 140 kilometre yakınında olan Plevne, çok kritik bir yerdi. Bu önemin farkında olan Osman Paşa, 150 binlik Rus ordusuna karşı 40 bin kişilik ordusuyla mücadele etti.

SİPERLE SAVAŞMA METODU TARİHE GEÇTİ

Osman Paşa’nın 36 kilometre hattında 5 kilometre derinlikte kazdırdığı siper ve mevziler savaş tarihine geçti. 1. Dünya Savaşı’nda bu siperle savaşma metodu bir çok ülke tarafından örnek alındı. Öte yandan tabyalarını, seyyar tabya gibi kullanan Osman Paşa, Ruslara büyük zayiat verdi. Ancak cephane tükeniyor, erzak azalıyordu. Osman Paşa, kuşatmayı yarmak için harekete geçti. İlk saldırıda başarılı oldu ve ilk kuşatma hatları yarıldı. Ordunun daha fazla ilerleyemediğini gören Osman Paşa, geriye huruç harekatında vuruldu, atı da yaralandı.

GAZİLİK UNVANI ALDI

Zorlu geçen 145 günün ardından teslim olmak zorunda kalan Osman Paşa, Sultan 2. Abdülhamid tarafından gazilik unvanı aldı. Osman Paşa’nın gösterdiği kahramanlık, düşmanın da saygısını kazandı. Rus çarı tarafından kabul edilen Osman Paşa’ya Rusya’nın en üst düzey madalyası olan çifte kartal nişanı verildi. Böylece Osman Paşa’nın kahramanlığı, yiğitliği düşman tarafından da tescil edildi.

68 YAŞINDA VEFAT ETTİ

Gazi Osman Paşa, İstanbul’a döndükten sonra da saray müşaviri olarak görev aldı. Ömrünün sonuna kadar bu görevde kaldı, hep bir kahraman olarak saygı gördü. 5 Nisan 1900 tarihinde 68 yaşında ebedi âleme göçen Gazi Osman Paşa, Fatih Camii haziresinde 2. Abdülhamid tarafından yaptırılan bu türbeye defnedildi.