Macaristan'da bir meydana Yunus Emre'nin adı verildi

Güncel
Ozan Barış Erim
13 Eylül 2021, 16:18
Ozan Barış Erim
13 Eylül 2021, 16:18

Yunus Emre’nin adı Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü’nün (YEE) girişimiyle, Macaristan’ın Zigetvar kentinde bir meydana verildi.

Macaristan’ın Zigetvar kentindeki bir meydana Yunus Emre’nin adı verildi. Meydanda düzenlenen tören; YEE Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Zigetvar Belediye Başkanı Dr. Peter Vass, Türk Konseyi Macaristan Temsilcilik Ofisi Direktörü Büyükelçi Prof. Dr. Janos Hovari, YEE Budapeşte Müdürü Mustafa Aydoğdu katılımı ile gerçekleştirildi. YEE Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, törende yaptığı konuşmasında, 2021 yılının hem UNESCO hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü münasebetiyle anma ve Türkçe yılı ilan edildiğini hatırlattı.

TÜRK-MACAR DOSTLUĞU AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR ADIM

Öte yandan Ateş, açılışın Türk ve Macar halklarının ilişkilerinin gelişmesi açısından önemli olduğunu belirterek, “Bugün de onun görüşlerini temsil eden Yunus Emre Enstitüsü, dünyanın her tarafına aynı düşünceyi taşıyor. Onun anısına burada, bir meydana isminin verilmesi bizim açımızdan çok kıymetli. Türk ve Macar halklarının ilişkilerinin gelişmesi açısından bu sembolik açılış için özellikle Sayın Belediye Başkanına ve bu konuda onu destekleyen herkese teşekkür ediyorum. Bu tür güzel adımlarla umarım Türk-Macar dostluğu bir 700 yıl daha devam eder.” ifadelerini kullandı.

SULTAN SÜLEYMAN CAMİSİ’NİN BAHÇESİNE GÜL DİKİLDİ

Prof. Dr YEE Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ve Zigetvar Belediye Başkanı Dr. Peter Vass, düzenlenen törenin ardından Zigetvar Kalesi’ndeki Sultan Süleyman Camisi bahçesinde gül dikti. Daha sonra Prof. Dr. Ateş ve Dr. Vass, kentte bulunan Türk-Macar Dostluk Parkı’na bir ziyaret gerçekleştirdi.