Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali: "Kırım’dan Vatana Yol Açanlar" Belgeseli gösterimde

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Kasım 2021, 18:42
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Kasım 2021, 18:42

İstanbul’da ilk kez düzenlenen “Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali” heyecanı sürüyor. Festivalde, Turkuaz Belgesel Kuşağı çerçevesinde iki gösterimde yer alacak olan Ukrayna-Kırım yapımı “Kırım’dan Vatana Yol Açanlar Belgeseli” bugün ikinci kez izleyicisiyle buluşuyor. Belgesel filminin senaristi Elmaz Asan filme dair QHA’ya yaptığı açıklamada, “Bu film, bizler için çok güzel bir örnektir. Filme konu olan hikaye, bize vatanın ne olduğunu, vatanın değerini, mücadelenin kıymetini gösteriyor; mücadelenin mutlaka zaferle sonuçlanacağının ispatıdır.” dedi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen “Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali”nin iki gün önce açılışı yapıldı. İstanbul’da 8-12 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festival, sanatseverlerin ilgisini bekliyor. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nin, dijital sanattan sinemaya, edebiyattan dansa ve müziğe kadar birçok farklı disiplin ile binden fazla sanatçıyı bir araya getirecek uluslararası bir etkinlik olması öngörülüyor. Ayrıca festival, 13 ülkeden 42 film ile 100’ün üzerinde sinemacı, oyuncu ve kültür insanını ağırlayacak.

“KIRIM’DAN VATANA YOL AÇANLAR” BELGESELİ GÖSTERİMDE

Festivalde, Turkuaz Belgesel Kuşağı çerçevesinde Dlyaver Dvaciyev yönetmenliğinde, senaryosu Elmaz Asan’a ait ve müziklerini de Iskender Asanov’un hazırladığı 2015 Ukrayna-Kırım yapımı “Kırım’dan Vatana Yol Açanlar Belgeseli” iki gösterimde yer alıyor. Belgeselin gösterimin ilki dün İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi sinema salonlarında halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirildi. Filmin ikinci gösterimi ise bu akşam saat 18.00’de Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezinde izleyicilerin beğenisine sunuldu. Gösterime, belgeselin senaristi Elmaz Asan da katıldı.

ELMAZ ASAN: FİLM, MÜCADELENİN MUTLAKA ZAFERLE SONUÇLANACAĞININ İSPATI

“Kırım’dan Vatana Yol Açanlar Belgeseli”nin senaristi Elmaz Asan, QHA’ya verdiği demeçte şunları dile getirdi:

“Kırım Tatar tarihi çok zor ve kara günlere tanıklık etti. Bizler 1944 Sürgününden sonra çok şeyimizi kaybettik. Bundan sonra da, Kırım Tatar halkının var olma mücadelesi başladı. Kırım Tatar halkının, sürgünden vatanlarına dönüş mücadelesini ise dünya çapında pek çok insan bilmiyor. Bizler de 2015 yılında, vatanına doğru yola çıkan insanların hayatlarını anlatan bir belgesel ortaya koyduk. Belgeseldeki kahramanım Enver Muslâdinov Kırım’a 1970’lerde döndü. Bu insanlar, Kırım’a girmenin yasak olduğu zamanlarda vatanlarına girdiler ve bu yüzden tekrar tekrar sürgün edildiler. Ama onlar korkmadılar, vatanları için mücadeleye devam ettiler. Bu süreçte insanlarımız çok sayıda kayıp verdi. Örneğin; Enver Muslâdinov yavrusunu kaybetti. İnsanlar, Kırım’da özgürce yaşayabilmek için mücadele ettiler. Dlyaver Dvaciyev ile tanıştık ve onunla birlikte ATR TV kanalının desteğiyle böyle bir film yaptık. Bu film, bizler için çok güzel bir örnektir. Filme konu olan hikaye, bize vatanın ne olduğunu, vatanın değerini, mücadelenin kıymetini gösteriyor; mücadelenin mutlaka zaferle sonuçlanacağının ispatıdır.”

ZAFER KARATAY: KIRIM’IN DA VAR OLDUĞUNU DÜNYAYA DUYURMAK ÇOK ÖNEMLİ

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivalinin danışma kurulunda yer alan Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi, Yapımcı Yönetmen Zafer Karatay ise filme dair QHA’ya yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Böylesine büyük bir Türk dünyası festivalinde Kırım’ın da temsil edilmesi elbette çok önemli. Rus işgali nedeniyle birçok şeyimiz aksadı ancak bu tür faaliyetler, Kırım’ın da var olduğunu dünyaya duyurması açısından bizler için çok önemli.”