Kırım Tatar tarihi ders kitabı İngilizce'ye çevrildi

Kırım
Ömer Cihad Kaya
20 Ağustos 2021, 21:37
Ömer Cihad Kaya
20 Ağustos 2021, 21:37

Kırım ve Kırım Tatar halkının tarihi üzerine hazırlanan ders kitabı İngilizce’ye çevrildi. Kırım Ailesi Koordinatörü ve kurucusu Anife Kurtseitova, ders kitabının yeni çevirisini sosyal medyadan duyurdu.

Kırım Tatar ve Ukrain dilinde yayımlanan “Kırım ve Kırım Tatar halkının tarihi” isimli ders kitabı, bu kapsamda hazırlanan ilk eser olma özelliğini taşıyor. Kırım Tatar tarihine yönelik eserin İngilizce çevirisi bugün yayımlandı. Kırım Ailesi Koordinatörü ve kurucusu Anife Kurtseitova, ders kitabına ilişkin “Bugün çok iyi bir haber aldık. Nihayet Kırım ve Kırım Tatarlarının tarihi kitabı İngiliz dilinde” ifadelerini kullandı.

KIRIM TATAR VE UKRAİN DİLİNDE YAYIMLANDI

Bilindiği gibi bu yılın Eylül ayında Kırım Ailesi sivil toplum kuruluşu, Ukrayna toplumuna, Kırım ve Kırım Tatar halkının tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak için özel bir projeye imza attı. Proje çerçevesinde Kırım ve Kırım Tatar halkının tarihi ve kültürünün tanıtılması amaçlanıyor.

 Ukrain ve Kırım Tatar dillerinde yayımlanan “Kırım ve Kırım Tatar halkının tarihi” ders kitabı bu kapsamda hazırlanan ilk eser olma özelliği taşıyor. Kırım Tatarlarının tarihi, kültürü ve sanatına yönelik kapsamlı çalışmada birçok isim çalışma şansı buldu. Eseri, Kırım tarihçileri Sergiy Gromenko, Gülnara Bekirova, Andriy İvanets, Kırım Tatar yazar Bekir Ablayev ve Ukrayna politik araştırmalar merkezinin başkanı Yuliya Tışçenko yazdı.