Kırım Ailesi, Yunus Emre'yi vefatının 700. yılında Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'de andı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Aralık 2021, 13:03
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Aralık 2021, 13:03

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 7 yıldır faaliyet gösteren Kırım Ailesi, Kıyiv Yunus Emre Enstitüsünün desteğiyle önemli bir etkinliğe imza attı. Kırım Ailesi, başkent Kıyiv’de, Yunus Emre’nin vefatının 700’üncü yılına özel anma etkinliği düzenledi.

Kıyiv Yunus Emre Enstitüsü ve Rusya’nın Kırım’ı işgali sonrasında Kıyiv’de Kırım Tatar çocuklarının eğitimine yönelik çalışmalar yapan Kırım Ailesi tarafından büyük Türk mutasavvıfı, halk ozanı Yunus Emre’nin vefatının 700’üncü yıl dönümü dolayısıyla bir anma etkinliği tertip edildi. Başkent Kıyiv’deki etkinliğe, TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Cüneyt Esmer, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere’nin eşi Seda Güldere, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Ümit Yıldız, Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Gayana Yüksel ile Kıyiv Yunus Emre Enstitüsü temsilcileri katıldı.

Kırım Tatar çocukları tarafından Yunus Emre’nin seçilmiş güzel şiirlerinin okunduğu etkinlikte, milli kıyafetlerle Kırım Tatar milli dansları icra edildi. Ayrıca etkinlik kapsamında Yunus Emre’nin hayatını anlatan belgesel gösterildi ve sergi düzenlendi.

“TÜRKİYE, HALKIMIZA ÇOK YAKIN BİR ÜLKE”

Etkinlikle konuşma yapan Kırım Ailesi Başkanı Anife Kurtseitova, “Türkiye, halkımıza çok yakın olan bir ülke. Bu her zaman böyleydi; ortak tarihimiz, benzer dilimiz ve kültürümüz var. Türkiye devleti her zaman halkımıza destek vermiştir. Halkımız 30 yıl önce sürgünden döndüğü zaman ve şu an Kırım’ın işgalinden sonra bizi desteklemeye devam ediyor.  Bu sene Türkiye’de Yunus Emre yılı ilan edildi. Biz kardeş halklarız dolayısıyla bu tür bilgilendirme etkinlikleri hazırlamak, çocuklarımızı ünlü Türk şahsiyetleriyle tanıştırmak bizim için çok önemlidir” dedi.

Ayrıca, anma etkinliğinin sonunda Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Kırım Evi Derneği ile düzenlediği bilgisayarlı nakış kursunun kapanış töreni yapıldı.

YUNUS EMRE VE TÜRKÇE YILI İLAN EDİLMİŞTİ

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Yunus Emre’nin 700’üncü vefat yıl dönümü nedeniyle, 2021 yılının “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ilan edilmişti.