Kırgızistan'da 6. Dünya Halk Destanları Festivali başladı

Güncel
Ozan Barış Erim
23 Eylül 2021, 21:18
Ozan Barış Erim
23 Eylül 2021, 21:18

Kırgızistan’ın bağımsızlığının 30. yıl dönümü kapsamında 6. Dünya Halk Destanları Festivali yapılıyor. Festival; Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı ile Manas ve Cengiz Aytmatov Millî Akademisi ve Art Araba Derneği iş birliğinde gerçekleştiriliyor.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 6. Dünya Halk Destanları Festivali başladı. Üç gün sürecek olan festivalin ilk gününde Büyük Konser Binası (Filarmoni) önünde, geleneksel Kırgız çadırlardan oluşan “Kırgız Göçü” konulu etnografik bir köy oluşturuldu.

Millî kıyafetler, geleneksel ev ve özel eşyalar ile Kırgız kadınların kilim dokumadaki hünerlerinin sergilendiği festivalde, ayrıca millî ve yabancı mutfaklar tanıtıldı ve ikramlar yapıldı.

Halkın yoğun ilgi gösterdiği festivalde, çeşitli ülkelerden Dünya Halk Destanları Festivaline katılan halk ozanları aşıklar da sahne aldı.

“En iyi çadır”, “en iyi Semeteyci” ve “göçebe kıyafetleri” yarışmaları ve toplantılarla yarın devam edecek olan festival, 25 Eylül’de kapanış töreniyle sona erecek.