Keman virtüözü Metin Batur'dan Kırımoğlu'na özel beste

24 Kasım 2019, 23:58

Kırım Tatar sanatçı Metin Batur, Kırım Tatarlarının Millî Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun 76. doğum günü için özel bir hediye hazırladı. Kırımoğlu için “Hayata karşı dik duruşumun gerçek nedeni” diye bahseden Batur, “Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun kazandığı savaş” adlı bestesini hediye etti.

TURKSİD açılışında sahne alan sanatçı ve keman virtüözü Metin Batur, Kırım Tatarlarının Millî Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu için bestelediği eserini çaldı ve sonrasında eseri Kırımoğlu’na hediye ettiğini belirterek, alkışlar arasında “Hayata karşı dik duruşumun gerçek nedeni Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu! Ağam! Uzun ömürler diliyorum. Bu eseri sizin için yazdım. Kabul buyurunuz lütfen.” dedi. Kırımoğlu’da kendisine alkışla karşılık verdi.

Metin Batur bestesini aynı gün Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre Merkezinde düzenlenen Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Saygı Gecesinde de ifa etti ve burada katılımcıların büyük beğenisini alarak, alkışlandı.

Eserin adını “Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun kazandığı savaş” olduğunu belirten Batur, QHA’ya verdiği demeçte, bu eseri nasıl bestelediğini anlattı. Batur ayrıca, Türkiye’de yaşayan Kırım Tatarlarının kültürel manada sürgüne uğrayarak Kırım Tatar medeniyetin ayrı kaldıklarını ve bundan dolayı duyduğu üzüntüyü de dile getirdi.

İşte Metin Batur’un Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu için yaptığı beste:

Metin Batur
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu
Bunlara da bakın: