Kazakistan'da keşfedildi: Demir Çağı'na ışık tutuyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Ağustos 2021, 13:37
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Ağustos 2021, 13:37

Kazakistan’da erken Demir Çağı’ndan kalma tarihi eserler gün yüzüne çıkarıldı. Eserlerin taş sunak ve altınla kaplanmış tören kılıcı olduğu öğrenildi.

Kazakistan’ın batısındaki Aktöbe eyaletinde bulunan erken Demir Çağı’na ait mezarlıkta MÖ 6. ve 5. yüzyıllara ışık tutan taş sunak ve altınla kaplanmış tören kılıcı keşfedildi. Aktöbe Eyalet Valiliğinden konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, bir ay önce eyaletin Mugaljar bölgesinde bulunan Demir Çağı’na ait mezarlıkta arkeolojik kazı çalışmaları başlatıldı.

Kazakistan’da erken Demir Çağı’nda kullanılan tarihi eser keşfi

ERKEN DEMİR ÇAĞI’NA AİT ESERLER DÖNEMİNE IŞIK TUTUYOR

Ülkenin önemli arkeologlarının katıldığı kazı çalışmaları sırasında, erken Demir Çağı’nda göçebe halk olan Sarmatların kullandığı ve MÖ 6.-5. yüzyıllara ışık tutan taş sunak ve altınla kaplanmış tören kılıcı keşfedildi. Bunun yanı sıra bronz aynalar, altın tokalar ve diğer antikalara da ulaşıldı.

Eyalet Valisi Ondasın Urazalin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bölge tarihi ve kültürü açısından önemli olan söz konusu arkeolojik kazı çalışmalarının devam edeceğini ve gerekli desteği sağlayacaklarını ifade etti.