Karabağ Savaşını anlatan "Biz" belgesel filminin ilk gösterimi yapıldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Haziran 2021, 14:16
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Haziran 2021, 14:16

Bakü’de, Karabağ savaşının anlatıldığı “Biz” belgesel filminin ilk gösterimi 26 Haziran Azerbaycan Silahlı Kuvvetler Günü’nde gerçekleşti. Filmin yönetmeni Orman Aliyev, filmin 44 gün süren Karabağ savaşı nedeniyle 44 dakika olduğunu kaydetti.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetler Günü’nün 103. yıl dönümü Karabağ Savaşı’nın gururuyla kutlanırken, zafere götüren mücadelenin anlatıldığı belgesel filmi izleyiciyle buluştu. Azerbaycan Kültür Bakanlığının desteğiyle Bakü Medya Merkezince çekilen “Biz” belgesel filmi, Bakü Haydar Aliyev Sarayı’nda dün yapılan gösterimine, Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Kerimov, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Karabağ savaşında yer alan askerler ve davetliler katıldı. Azerbaycan Kültür Bakanı Kerimov, Azerbaycan ordusunun Karabağ savaşında destansı bir kahramanlık örneği sergilediğini anlattı.

Karabağ savaşının anlatıldığı 'Biz' belgesel filminin ilk gösterimi yapıldı

“AZERBAYCAN, ARTIK MAĞLUP DEĞİL GALİP BİR ÜLKE”

Kerimov, Azerbaycan’ın artık mağlup değil galip bir ülke olduğunu, bundan sonra da böyle olacağını vurgulayarak, “Ordumuzun kahramanlık destanını yeni nesillere aktarmak bizim borcumuzdur. Kardeş Türkiye bizi yalnız bırakmadı, bize her türlü destek verdi. Türkiye’ye bu destek ve kardeşlik için teşekkür ediyorum. Bu kardeşliği daha da pekiştirmeliyiz. Savaşımız bitse de diplomatik ve kültürel savaşımız devam ediyor. Düşman uyumuyor. Bu savaşta da galip olmamız lazım.” dedi.

“KARABAĞ ZAFERİ’NİN FİLMİNİ ÇEKECEĞİZ Kİ İZLENSİN”

Karabağ zaferi dolayısıyla Azerbaycan halkını kutlayan Demircan, “Karabağ zaferinin şiirini yazacağız ki okunsun, müziğini yapacağız ki dinlensin, filmini çekeceğiz ki izlensin. Bu faaliyetleri en az zafer kadar önemli buluyorum. Zira zaferleri ordular ve millet kazanır ancak bütün zaferleri kültür, sanat, estetik, şiir ve şuur yaşatır.” ifadelerini kullandı.

FİLMİN YÖNETMENİ: HAYAL BİLE EDEMEZDİM

Bakü Medya Merkezi Direktörü ve filmin yönetmeni Orman Aliyev, bir yıl önce böyle bir günü, böyle bir film yapacağını hayal bile edemediğini fakat bugün topraklarını işgalden kurtaran Azerbaycan ordusu ve halkını anlatan film yaptıklarını anlattı. Aliyev, filmin 44 gün süren Karabağ savaşı nedeniyle 44 dakika olduğunu kaydetti.