Hırvatistan sınırında el konulan M.Ö. 6'ncı yüzyıla ait arkeolojik eserler Türkiye’ye teslim edildi

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Mart 2022, 04:28
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Mart 2022, 04:28

Hırvatistan’ın Bajakovo Sınır Kapısı’nda 2021 yılının Aralık ayında bir araçta el konulan M.Ö. 6’ncı yüzyıla ait arkeolojik eserler, Türkiye’ye teslim edildi.

Hırvatistan’ın Bajakovo Sınır Kapısı’nda Aralık 2021’de el konulan arkeolojik eserler Türkiye’ye iade edildi. Söz konusu arkeolojik eserleri, Hırvatistan’ın Uluslararası Kültür İş Birliği ve Avrupa İşleri Müdürü Anja Jelavic, Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Mustafa Babür Hızlan ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi Burcu Özdemir’e teslim etti.

TÜRKİYE’DEN HIRVATİSTAN’A TEŞEKKÜR

Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Mustafa Babür Hızlan, “Kültürel hazineleri başarılı bir biçimde ele geçiren ve ülkemize teslimatını yapan Hırvatistan’a teşekkür borçluyuz.” dedi.
Hızlan, Hırvatistan tarafından 2019’da el konulan antik madeni paraların da 3 ay önce Türkiye’ye teslim edildiğini hatırlatarak, “Bu tür çalışmalar, iki ülke arasında kültürel mirasın korunduğu ve uluslararası anlaşmaların uygulandığı mükemmel bir iş birliği örneğidir.” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi Burcu Özdemir ise “Bu tür yasa dışı ihraç edilen kültürel miraslara el koyma, UNESCO sözleşmesine dayanan iş birliği neticesinde gerçekleştirilmektedir. Bugün Hırvat makamları, kültürel mirasın korunması ve yasa dışı ticaretinin engellenmesi adına imzalanan bu sözleşmenin önemini bir kez daha göstermiştir.” diye konuştu.

MİLATTAN ÖNCE 6’NCI YÜZYILA AİT ESERLER

AA’nın 8 Mart’ta aktardığı habere göre Vinkovci Şehir Müzesi yetkilisi arkeolog Hrvoje Vulic, Türkiye’ye iadesi yapılan eserlerin arasında milattan önce 6’ncı yüzyıla ait madeni paralar, nesneler, küçük heykeller ve yüzüklerin bulunduğunu kaydetti.