Hansaray, Ukrayna ulusal kültürel mirası listesine dahil edildi

Haberler
Anife Bilal
13 Ocak 2021, 21:06
Anife Bilal
13 Ocak 2021, 21:06

Ukrayna, Rus işgali altında bulunan 175 anıtı, ulusal kültürel mirası listesine dahil etti. Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray da listede yerini aldı.

Ukrayna Bakanlar Kurulu, Temmuz 2020’da işgal altındaki Kırım’da bulunan 175 kültürel miras anıtını Ukrayna’nın taşınmaz anıtlarının devlet listesine dahil edilmesine ilişkin kararı kabul etti. İnjir Media sitesinde dün yayımlanan habere göre, 6 aylık bir gecikmeyle Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanlığının internet sitesinde yayımlanan Ukrayna’nın taşınmaz anıtlarının devlet listesine dahil edildi.

Bahçesaray’daki Hansaray, Sudak ve Kefe’deki Ceneviz Kaleleri, Yalta’daki Kırlangıç Yuvası sarayı, Vorontsovskiy, Livadiyskiy sarayları ve diğer anıtlar listeye dahil edildi.

RUSYA KIRIM’IN KÜLTÜREL MİRASINI YOK ETMEYE ÇALIŞIYOR

Bilindiği gibi, Kırım’ı işgal ettikten sonra Rusya yarımadadaki kültür mirası çalmaya ve yok etmeye başladı. Sözde restorasyon kılıfı altında yapılan tahrifat zaman zaman gündeme getiriliyor. Ukrayna uzun süredir bu barbarlıkla mücadele etmeye çalışıyor.  

İlgili haber: UKRAYNA İŞGAL EDİLEN KIRIM’DAKİ KÜLTÜR MİRASINI KORUMA OLANAKLARINI GENİŞLETİYOR

Rusya’nın ayrıca, işgal altındaki Kırım’da bulunan ve Ukrayna’ya ait olan kültürel objelerini kendi adına UNESCO Dünya Mirası Listesine eklemek için başvuru yapmaya hazırlandığı bildirilmişti.

UNESCO RAPORU: “KIRIM’DAKİ DURUM KÖTÜLEŞMEYE DEVAM EDİYOR”

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Direktörü Audrey Azoulay, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da eğitim, bilim, kültür, bilgi yayma ve medyanın işleyişi alanlarındaki durum ile ilgili yeni raporunu yayımladı.  Raporda, işgal altındaki Kırım’da örgütün tüm yetki alanlarındaki durumun kötüleşmeye devam ettiği vurgulandı.