"Dünyada açılan 13 Ukraince sesli rehberin arasında Türkiye’de açılan sesli rehberler 4. ve 5. sırada"

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Nisan 2021, 23:44
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Nisan 2021, 23:44

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey (YDSK) 9’uncu toplantısı dolayısıyla İstanbul’a gelen Ukrayna Cumhurbaşkanı Başkanı Volodımır Zelenskıy’ın eşi Olena Zelenska ile bir Ukraince sesli rehber hizmetinin daha açılışını yaptı. Olena Zelenska’nın girişiminin bir parçası olarak, Türkiye’de Galata Kulesi’nde hizmete alınan Ukraince sesli rehber çalışmasına bir yenisi eklendi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey (YDSK) 9’uncu toplantısı dolayısıyla İstanbul’a gelen Ukrayna Cumhurbaşkanı Başkanı Volodımır Zelenskıy’ın eşi Olena Zelenska ile Beyoğlu Belediyesi tarafından Galata Kulesi’nde Ukraince sesli rehberin hizmete alınması dolayısıyla kulenin Seyir Terası’nda düzenlenen programa katıldı. Emine Erdoğan, Zelenska’nın Türkiye’yi her ziyaret ettiğinde tarihi mekanları görmek için zaman ayırdığını belirterek, kendisine eşlik etmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti. Erdoğan, geçen yıl da Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret ettiklerini hatırlatarak, “Hanımefendinin kültür, tarih ve sanat alanlarına özel bir ilgisi olduğunu biliyorum. Yaptığı çalışmaları takdirle takip ediyorum. Aynı denize komşu iki ülke olarak, kültür sahasında birlikte yapacak çok işimiz olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

ZELENSKA: TÜRKİYE’DE AÇILAN 4. VE 5. UKRAİNCE SESLİ REHBER

Galata Kulesi’nde Ukraince sesli rehberin açılış törenine katılmanın kendisi için çok önemli olduğunu dile getiren Olena Zelenska, Türkiye’de Ukraince sesli rehberlerin hızlı bir şekilde uygulamaya geçmesine katkıda bulunan insanların arasında olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Zelenska, “Bugün sadece Galata Kulesi’nde değil, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde de Ukraince sesli rehberlerin açılışını planladık. Bu girişimimiz, dünyada açılan 13 Ukraince sesli rehberin arasında Türkiye’de açılan 4. ve 5. sesli rehberlerdir.” bilgisini aktardı.

Olena Zelenska'nın girişiminin bir parçası olarak, Türkiye'de Ukrayna dilinde iki yeni sesli rehber çalışmaya başladı.

İlgili haber: Topkapı Sarayı’nda Ukraince sesli rehber hizmeti

“TÜRKİYE’NİN DİĞER TURİSTİK YERLERİNİN DE UKRAİNCE KONUŞACAĞINDAN EMİNİM”

Zelenska, Ukraynaca sesli rehberlerle ile ilgili girişimlerini destekleyen ve uygulamaya geçmesi konusunda katkıda bulunan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığına teşekkür etti. Türkiye’de bu konudaki düzenli çalışmaların ve uygulamadaki hızın, sesli rehberler üzerinde çalışmaya devam etmek için kendilerine ilham verdiğini belirten Zelenska, en yakın zamanda Türkiye’nin diğer ünlü turistik yerlerinin de Ukraince konuşacağına emin olduğunu ifade etti.

Emine Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin eşi Olena Zelenska ile Galata Kulesi’ni ziyaret etti

Erdoğan ve Zelenska, programın ardından Galata Kulesi Müdürü Mustafa Murat’ın rehberliğinde kule turu yaptı. İstanbul Maketi’nin bulunduğu alanı gezen iki first lady, İstanbul ve Galata Sergisi ile Galata ve Surları Sergisi’ni de ziyaret etti. Programa, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve eşi Seyhan Yıldız ile Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman da katıldı.