Doğu'nun Kayıp Silüetleri'nin "Karabağ" bölümü 1 Mayıs'ta TRT Belgesel'de

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Nisan 2021, 15:43
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Nisan 2021, 15:43

Karabağ’daki evlerini 27 yıl önce Ermeni saldırıları sonucu terk etmek zorunda kalan iki Azerbaycan Türkünün, zafer sonrası doğdukları topraklara dönüş hikayesi, TRT ekranlarından seyirci ile buluşacak. TRT Belgesel’in “Doğu’nun Kayıp Silüetleri” programının “Karabağ” bölümü, 1 Mayıs’ta TRT Belgesel’de yayınlanacak.

TRT Belgesel, dünya medyasından çok az basın mensubunun girebildiği Karabağ’da terk edilen, yıkılan evlerin, vurulmuş tankların ve sivillere zarar vermek için döşenen mayınların arasında önemli bir hikayenin seyirciyle buluşacağını duyurdu. TRT Belgesel’den dün yapılan açıklama ile “Doğu’nun Kayıp Silüetleri” adlı belgeselin “Karabağ”ı anlatan yeni bölümünün, 1 Mayıs Cumartesi günü saat 20.00’de TRT Belgesel’de yayımlanacağı bildirildi.

“BİR İNSAN BUNU NASIL YAPAR?”

Belgeselin konusu ile ilgili yapılan açıklamada, “Ermeni saldırıları yüzünden 27 yıl önce Karabağ’daki köylerini terk etmek zorunda kalan Azerbaycanlı Sevindik Mehmetov ve Sona Ferhatova, Azerbaycan ordusunun kazandığı zafer sonrası hasretle düşledikleri köylerini ilk kez görecek. Köylerine ulaşan Sevindik Mehmetov ve Sona Ferhatova’nın karşılaştıkları manzara hiç de hayal ettikleri gibi olmayacak. Köylerinden geriye Ermenistan ordusunun bıraktıkları yıkıntıların kaldığını gören Mehmetov, gözyaşlarını tutamayacak ve o anlarda dilinden şu sözcükler dökülecek: ‘Bir insan bir insana bunu nasıl yapar?’ “ ifadelerine yer verildi.