Büyükelçi Güldere Çırın'ı ziyaret etti: "Bakarsınız bu hikayeden bir gün bir film bile çıkar"

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Eylül 2021, 23:21
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Eylül 2021, 23:21

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna şehirlerini kapsayan ziyaretlerine devam ediyor. Büyükelçi Güldere dün ziyaret ettiği Ukrayna’nın Çırın şehri hakkında paylaşımda bulundu. Güldere, “Bu tarihi kente, Türkiye’den tarihiyle öne çıkan bir kardeş kent bulmak hedeflerimiz arasında” dedi.

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, bu hafta 9 Eylül itibarıyla, yerel yöneticiler ve vatandaşlarla bir araya gelmek üzere Ukrayna’nın bazı bölgelerini kapsayan ziyaret programına başladı. Ukrayna’nın Çırın (Çihirin) şehrine dün ziyaret gerçekleştiren Büyükelçi Güldere, bugün yaptığı paylaşımla şehrin tarihi hakkında bilgi verdi. Güldere, Osmanlı, Rusya ve Lehistan-Litvanya Birliği arasında 17. yüzyılın sonlarına doğru büyük bir güç mücadelesine sahne olan şehre dair Türk ve Ukraynalı akademisyenlerin o döneme ait belgeleri bugünkü dile çevirecek bir proje hazırladığına değindi.

GÜLDERE: BU HİKAYEDEN FİLM BİLE ÇIKAR

Güldere, “Destek bulmasını umduğum bu proje gerçekleşirse, Osmanlı ordusunun kamp ve mezar alanlarının tam yerini belirleyip bir anıt ve hatta bir şehitlik kurabiliriz. Bakarsınız bu hikayeden bir gün bir film bile çıkar.” ifadelerini kullandı. Ayrıca, Güldere, “Gezimizde bize Türk misafirperverliğiyle yarışacak kadar güzel evsahipliği yapan, kısıtlı imkanlarla harika işler başaran Çırın Müzesi Müdürü sevgili Vasil Poltavets’e özellikle teşekkür ediyorum.” dedi. Diğer yandan Güldere, bu tarihi kente Türkiye’den yine tarihiyle öne çıkan bir kardeş kent bulmayı da hedefleri arasında olduğunu kaydetti. Güldere’nin paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

“Dün Çırın’daydık. Muhtemelen pek çok kişi bu ismi ilk defa duyuyor. Tarih meraklıları ise Çehrin olarak duymuş olabilir.
Çırın, aslında tarihi açıdan çok özel bir yer. Tüm hikayeyi anlatmak uzun sürer, şöyle özetleyeyim: 17. yüzyılın sonlarında Osmanlı, Rusya ve Lehistan-Litvanya Birliği arasında Doğu Avrupa’da büyük bir güç mücadelesi yaşanırken, Ukrayna Kozakları da burada kendilerine bir ülke kurmaya çalışıyordu. Ukrayna’nın o dönem Osmanlı himayesindeki sağ yakasında olan Çırın, 1676’da Rus-Kozak ordusunun eline geçer. 1677’de Osmanlı, Kırım Hanlığı ve kendine yakın Kozaklarla kaleyi kuşatır ama alamaz. 1678’de yeni bir sefere çıkılır ve kale bu defa alınır. Bazı kaynaklara göre bu seferin sonucu olarak imzalanan 1681 Bahçesaray Antlaşmasıyla Osmanlı en kuzey sınırlarına ulaşır.
Tarihin bu heyecanlı sayfasını aslında henüz tam olarak okumadık. Bazı kıymetli Türk ve Ukraynalı akademisyenler o döneme ait belgeleri bugünkü dile çevirecek bir proje hazırladı. Destek bulmasını umduğum bu proje gerçekleşirse, Osmanlı ordusunun kamp ve mezar alanlarının tam yerini belirleyip bir anıt ve hatta bir şehitlik kurabiliriz. Bakarsınız bu hikayeden bir gün bir film bile çıkar. Gezimizde bize Türk misafirperverliğiyle yarışacak kadar güzel evsahipliği yapan, kısıtlı imkanlarla harika işler başaran Çırın Müzesi Müdürü sevgili Vasil Poltavets’e özellikle teşekkür ediyorum. Ayrıca bu tarihi kente Türkiye’den yine tarihiyle öne çıkan bir kardeş kent bulmak da hedeflerimiz arasında.”