Bursa’da 5. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği bugün başlıyor!

Haberler
Haber Merkezi
22 Temmuz 2022, 01:11
Haber Merkezi
22 Temmuz 2022, 01:11

Bursa’da bu yıl beşincisi düzenlenen Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği bugün başlıyor. Şenlik 22 Temmuz 2022 saat 19:00’da Turan Orkestrasının konseri ile başlayarak 23-24 Temmuz’da ata sporları, kültür-sanat etkinlikleri, konser, dans gösterileri ve geleneksel çocuk oyunlarıyla devam edecek.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl beşincisini düzenlediği Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği bugün Keles ilçesindeki Kocayayla Piknik Alanı’nda başlayacak. Bursa Büyükşehir Belediyesinin koordinasyonunda Keles Belediyesi işbirliği ile Bursa Valiliği, Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu, Dünya Etno Spor Konfederasyonu, TÜRKSOY ve Türk Dünyası Belediyeler Birliğinin katkılarıyla  düzenlenen şenlik 24 Temmuz’a kadar sürecek.

ŞENLİK ÖNCESİ KONSER

Şenlik 22 Temmuz’da Bursa’da gerçekleştirilecek kortejin ardından Türk Dünyası kadın sanatçılarının oluşturduğu “Turan Orkestrası” konser verecek. Konser saat 19:30’da Merinos AKKM-Orhangazi Salonunda gerçekleşecek.

BURSA TÜRK DÜNYASI KÜLTÜRÜYLE ŞENLENECEK

Bu yıl beşincisi gerçekleşen şenlik kapsamında, kökbörü, atlı akrobasi, geleneksel okçuluk, cirit, rahvan, atlı okçuluk, aba-kuşak-şalvar güreşleri, karakucak güreşleri, alpagut savaş sanatları ve yağlı güreş müsabakaları etkinlik sonuna kadar sürecek.

Ata sporlarının yanı sıra, kültür-sanat etkinlikleri olarak konserler, dans gösterileri, geleneksel çocuk oyunları, dağ yöresi temsili gelin alma, beşik toyu, Türk dünyası başkentleri fotoğraf sergisi, Orhun Yazıtları’nın canlı anlatımları, mehter ve kılıç kalkan gösterileri gerçekleşecek.