Bulgaristan’da Abay yolu açılacak

Haberler
Aybala Polat
24 Aralık 2020, 16:18
Aybala Polat
24 Aralık 2020, 16:18

Bulgaristan’ın Varna şehrinde bir caddeye Kazak halkının ünlü filozofu Abay Kunanbayoğlu’nun (Abay Kunanbay) adının verileceği açıklandı. Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından 24 Aralık’ta yapılan açıklamada, “Abay Yılı” münasebetiyle pek çok ülkede Abay’ın hayatı ve düşünceleri ile ilgili çalışmalar yapıldığı ve adının yaşatılması için Abay’a adanmış eserler verildiği ifade edildi.

ABAY KUNANBAYOĞLU ADI TÜM DÜNYAYA DUYURULUYOR

Büyük Kazak şair ve düşünürünün 175. doğum yıl dönümü şerefine St. Petersburg’da Abay bilgi ve kültür merkezinin açılması, Ürdün Üniversitesi’nde Abay köşesi yapılması ve Kazakistan’ın Bulgaristan Büyükelçiliği’nin önerisi üzerine, Varna Belediyesi ve Halk Meclisi tarafından şehrin önemli caddelerinden bir tanesine Abay Kunanbayoğlu adının verilmesi bu çalışmalardan bazılarıdır.

Varna


Yapılan açıklamaya göre Varna’daki “Abay Caddesi” için Bulgaristan şehircilik mevzuatına uygun resmi prosedürlerin tamamlanmasının ardından 2021’in başında açılış yapılması planlanıyor. Bulgaristan’da geçtiğimiz Kasım ayında seçkin filozof ve bilim adamı Ebu Nasr el-Farabi’nin doğumunun 1150. ve Abay Kunanbayoğlu’nun doğumunun 175. yıl dönümleri anısına adanmış posta pulları da basılmıştı.