Borş çorbası artık resmi olarak Ukrayna milli yemeği! UNESCO Listesi’ne dahil edildi

Haberler
Anife Bilal
01 Temmuz 2022, 15:21
Anife Bilal
01 Temmuz 2022, 15:21

Borş çorbası resmi olarak Ukrayna milli yemeği olarak tanındı. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, Borş çorbasını, Acil Koruma Altına Alınması Gereken Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde dahil etme kararı aldı.

Ukrayna mutfağına ait Borş (Borşç) çorbası resmi olarak Ukrayna milli yemeği olarak tanındı ve UNESCO’nun acil olarak koruma altına alınması gereken somut olmayan kültürel miras listesinde dahil edildi. İlgili karar, bugün Somut Olmayan Kültürel Mirasının Korumasından Sorumlu Komitesinin 5. olağanüstü oturumunda kabul edildi.

Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Oleksandr Tkaçenko yaptığı açıklamada, “Borş savaşında kazanan biz olduk! Borş için mücadelemiz savaştan önce başladı. Ve Mariya Zaharova (Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü) bu çorbanın ‘Ukrayna’da Ruslara pişirmeyi yasaklandığını’ ve genel olarak bu yemeğin ‘aşırıcılık ve milliyetçiliğinin bir göstergesi’ olduğunu iddia etse de artık bu ‘aşırıcılık göstergesi’ resmi olarak Ukrayna’ya ait ve UNESCO’nun koruması altındadır” dedi.

SAVAŞ NEDENİYLE UKRAYNA’NIN KÜLTÜREL MİRASI TEHLİKE ALTINDA

Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanlığı, Mart 2021’de UNESCO’ya başvuru yaparak Ukrayna milli yemeği olan Borş çorbasının UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesine dahil edilmesini istemişti. Başvurunun 2023’te incelenmesi planlanılıyordu, ancak Rusya’nın başlattığı savaş nedeniyle Ukrayna kültürel mirasının tehdit altında olduğuna ve Borş çorbasının UNESCO’nun acil olarak koruma altına alınması gereken somut olmayan kültürel miras listesinde dahil edilmesine karar verildi.

RUS ORDUSU UKRAYNA KÜLTÜRÜNÜ YOK EDİYOR

Rus işgal güçleri, Ukrayna’nın en önemli ibadethanelerinden biri olan Donetsk bölgesindeki Svyatogorsk Lavra Kilisesi’ne bir saldırı düzenlenmesi sonucu kilise tamamen kül olmuştu.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor.

Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.