Bakan Kuleba, Antalya Müzesi’nde "Ukraince sesli rehber" açılışını yaptı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Haziran 2021, 17:15
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Haziran 2021, 17:15

Antalya Müzesi’nde Ukraince “sesli rehber” sistemi hizmete açıldı. Açılışa katılan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Ukraynalı turistleri Antalya’ya gelmeye davet ederek, “Buraya gelenler denizin keyfini çıkarırken aynı zamanda buranın kültürünü, tarihini öğrenebilir. Ukraynalı turistler için bunlar sesli rehber sayesinde daha da erişilebilir olacak.” dedi.

Antalya Diplomasi Forumu için Antalya’ya gelen Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba (Dmytro Kuleba), Antalya Müzesini ziyaret etti ve müzede hizmete sunulan Ukraynaca sesli rehber sisteminin açılışına katıldı. Ukraynalı turist sayısının artarak devam etmesini beklediklerini söyleyen Kuleba, Ukraynaca sesli rehber aracılığıyla bilgi almanın memnuniyet verici olacağını ifade etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı vatandaşlarını tatil için Antalya'ya davet etti |  Antalya Hakkında

ANTALYA’DA SESLİ REHBER UKRAYNALI TURİSTLER İÇİN FIRSAT OLACAK

Dışişleri Bakanı Kuleba, dünyanın dört bir köşesindeki Ukraynalı diplomatların çeşitli müzelerde Ukraince sesli rehberleri açtığını ve açılmasına yardımcı olduğunu belirtti. Kuleba, Antalya’da en fazla Ukraynalı turistlerin bulunduğunu belirterek, “Sesli rehber sayesinde Ukraynalı turistler hem buranın keyfini sürebilecek hem de Türkiye’nin sahip olduğu kadim tarihi çok yakından keşfetme fırsatını yakalayacak. Antalya’da, Türkiye’de bugüne kadar var olan çeşitli kültürlerin karışımını görebiliyoruz. Ukraynalı turistler için bunlar sesli rehber sayesinde daha da erişilebilir olacak.” dedi.

UKRAİNCE SESLİ REHBER, DEMRE MÜZESİNDE DE FAALİYETE GEÇTİ

Kuleba, Antalya Müzesinin yanı sıra eş zamanlı olarak Demre Müzesinde de benzer rehberin faaliyete geçtiğini ifade ederek, “Ukraynalı turistleri Antalya’ya gelmeye davet ediyorum. Buraya gelenler denizin keyfini çıkarırken aynı zamanda buranın kültürünü, tarihini öğrenebilir. Bunun için bir müzeye geldiklerinde mutlaka Ukraynaca sesli rehberi rica etmelerini öneriyoruz.” diye ekledi.