Antalya'da Ukrayna Anayasa Günü konserle kutlandı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
30 Haziran 2019, 13:01
Mehmet Berk Yaltırık
30 Haziran 2019, 13:01

Ukrayna anayasasının kabul edildiği 1996 yılından itibaren kutlanan ve bu yıl 23’üncü kaydedilen Ukrayna Anayasa Günü, Antalya’da kutlandı.

Antalya Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gürbüz, Dışişleri Bakanlığı Antalya Temsilciliğinden Atiye Özlek, Kırım Derneği Manavgat Şubesinden Zeynegül Çağlıyangil, Mustafa Kolutek, Yusuf Baykal, Antalya Kırım Türklerini temsilen Recep Bastırmacı ve Antalya’da yaşayan Ukraynalı diasporası katıldı.

Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Vyaçeslav Homenko’nun (Vyacheslav Khomenko) ve Ukrayna Antalya Başkonsolosluğunun organize ettiği etkinlik, Antalya Kültür ve Sanat Derneği’nin katkılarıyla gerçekleştirildi. Etkinlikte çeşitli gösteriler sergilendi.

Konsolos Homenko’nun açılış konuşmasıyla konser başladı. Ukrayna Kültür ve Sanat Derneği Halk Korosunun (Bereginya)  şarkılar seslendirdiği konserde;  Marşmelov, Svitanok, Sonata dans grupları, Barvinok çocuk vokal grubu, akordeon sanatçısı Anatoliy Tereşcuk, piyanist Irina İlyina, piyanist Alisa Noboko, ve Etno dans grubu çeşitli gösteri ve dinletiler icra etti. Barvinok resim sergisi de etkinlikte yer aldı. Konserin kapanışı Kozak UPA (Ukrayna İsyan Ordusu) marşı eşliğinde gerçekleşti.

Etkinlik esnasında Konsolos Homenko ile birlikte başka konuşmalar da yapıldı. Sunucu konuşmalarında Ukrayna ve Türkiye’nin tarihi ilişkilerine değinilerek Ukrayna’daki Kozakların zaman zaman savaş olsa da 1659’da Konotop Savaşında olduğu gibi Kırım Hanlığı ile birlikte hareket ettikleri hatırlatıldı. Türkiye’nin Ukrayna’ya defalarca yardım eli uzatılmasına dair tarihi örnekler de konuşmalarda dile getirildi.

“KENDİ KÜLTÜRÜMÜZÜ UNUTMADIĞIMIZI GÖSTERDİK”

Antalya Ukrayna Kültür Sanat Derneği Sanat Yönetmeni ve Koordinatorü Olesya Mercan ise konuşmasında şu ifadelerde bulundu: “Ukrayna Anayasa Günü vesilesiyle düzenlenen konser Türkiye’de yaşayan Ukrainlerin Türk misafirlere halkımızın her şeyden önce aydın bir halk olduğunu, farklı halklarının kültürünü öğrendiğimizi ama kendi kültürümüzü de unutmadığımızı gösterdik. Ukrainlere ise onların kim olduğunu ve kökleri nereye dayandığını gösterdik. Bizler net bir mesaj taşıyoruz. Ukrayna’nın doğusunda bizim evlatlarımız öldüğü sürece, saldırganın hapislerinde esirlerimiz çürüdüğü sürece, Kırım işgal altında kaldığı sürece, sıradan bir vatandaşa yalan haberler iletildiği sürece bizler dünyaya gerçekleri anlatmaya devam edeceğiz. Bu, Ukraynalı göçmenlerin asıl görevidir.”