Ankara’da Balkan Türk Tarihi rüzgarı

Kültür ve Sanat
_QHA Ankara
16 Ekim 2019, 23:19
_QHA Ankara
16 Ekim 2019, 23:19

Muhsin Yazicıoglu’nun yakın mücadele arkadaşları tarafından kurulan Gönüllerde Birlik Vakfının Misafiri Prof.Dr. Yusuf Hamzaoğlu, Ankara’da Balkan Türk Tarihi ve Kültürü hakkında üniversite gençliğini bilgilendirdi.

SALI SOHBETLERİ PROGRAMINA KONUK OLDU

Kendiside Makedonya’lı Türkü olan Prof. Dr. Yusuf Hamzaoğlu, Gönüllerde Birlik Vakfı tarafından düzenlenen “Salı Sohbetleri” programının konuğu oldu. Eserlerinden örnekler vererek keyifli bir sohbet havasında “Balkanlarda Türk Varlığı ve Kültürü” üzerine bir konferans veren Prof.Dr. Yusuf Hamzaoğlu, dokuz bin yıllık Türk varlığının Balkanlardaki tarihini özetledi.

KONFERANSTA ÖNEMLİ TESPİTLER YAPTI

Konferans sonunda soru cevap kısmına geçilerek katılımcıların sorularını cevaplayan Prof.Dr. Yusuf Hamzaoğlu, önümüzdeki süreçte Balkanlardaki Türk varlığının ve etkisinin daha da artacağını, ortaya çıkacak durumun ise geniş alanlara tesir ederek Türk nüfuz alanını bu vesile ile genişleteceğini belirtmesi konferansta önemli bir tespit olarak değerlendirildi.Gönüllerde Birlik Vakfı’nın Başkanı Mahir Damatlar ise aynı duygu ve düşünceler etrafında fikirlerini beyan ettikten sonra yapılan dua ve ikramlar ile program tamamlandı.

PROGRAMA ÜST DÜZEY KATILIM

Programa, kısa süre önce Ankara’da kurulan ancak başarılı faaliyetleri ile hemen Rumeli Türk Gençliğinin adresi haline gelen “Ankara Rumeliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Başkanı Seyfettin Saralar’ın yanı sıra, öğrenci ve bürokratlar yoğun katılım gösterdi.