11. Uluslararası Dergi Fuarı’nda Türk dünyasının kültürel izleri

Haberler
qha muhabir
19 Haziran 2022, 10:19
qha muhabir
19 Haziran 2022, 10:19

Türkiye Dergiler Birliğinin (TÜRDEB) organizasyonuyla 11’incisini düzenlenen Uluslararası Dergi Fuarı, Türk dünyası başta olmak üzere 30 ülkeden 350 dergiye ev sahipliği yaptı. Kırım Tatar kadın dergisi Nenkecan’ın da bulunduğu dergi fuarı, yüzlerce ziyaretçinin büyük ilgisini topladı. Fuarın 4. gününde gerçekleşen ödül töreninde eski Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı dergi temsilcilerine plaket takdim etti. TÜRDEB Başkanı Fatih Bayhan ise, “Yayıncılığın en zevkli ama giderek en zorlu bir süreci olan Dergicilik, fikir ve düşünce hayatımızın en dinamik unsuru olarak varlığını sürdürüyor” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye Dergiler Birliği’nin (TÜRDEB) organizasyonuyla düzenlenen 11’inci Uluslararası Dergi Fuarı, İstanbul Sirkeci Garı’nda 8-12 Haziran tarihleri arasında birçok dergi ve yayınevine ev sahipliği yaptı. Dergi Fuarı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk İşbirliği Koordinasyon ve Ajansı Başkanlığı (TİKA) katkılarıyla gerçekleşti. Başta Türk dünyası olmak üzere 30 ülkenin katıldığı Uluslararası Dergi Fuarı’na yaklaşık 350 derginin ve yayınevinin standı kuruldu. Yoğun katılımların ve satışların olduğu fuar “dijital dönüşüm” temasıyla ziyaretçilere açıldı. Fuarın açılışına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan katıldı. Açılış konuşması yapan Bakan Yardımcısı Demircan, “İnsanın düşünce hayatından ilhamını, öğretisini, çizgisini ve eyleme geçecek duygu ile düşüncesini anlatacağı zemin dergiciliktir. Geçmişte düşüncenin aksiyona dönüşeceği zemini dergicilik gerçekleştirdi. Günümüzde de ortak aklın eylemini ifade edebildiği büyük bir alan olarak metaverse dünyası ortaya çıktı. Yeni modern dergicilik belki de metaverse dünyasında olacaktır” ifadelerini kullandı.

TÜRK DÜNYASI, ULUSLARASI DERGİ FUARI’NDAYDI

Türk dünyasından gelen çeşitli ülkeler, Uluslararası Dergi Fuarı’na katılarak büyük bir ilgi topladı. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Başkurdistan Cumhuriyeti, Tataristan, Doğu Türkistan, Azerbaycan, Özbekistan, Çuvaşistan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmeneli, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bulgaristan, Gagavuzya, Kosova, Romanya ve Kırım’a ait dergiler fuarda boy gösterdi. Fuarda yer alan dergi sahipleri tarafından, Türk dünyasının tarihi, kültürü, coğrafyası ziyaretçilere tanıtıldı.  

KIRIM TATAR KADIN DERGİSİ NENKECAN DA FUAR’DAYDI

Kırım Tatarlarının tarihi ve kültürel izlerinin yansıtıldığı dergi, Uluslararası Dergi Fuarı’nda yerini aldı. Kırım Tatar aydın kadınların 2010 yılında çıkardığı derginin baş editörlüğünü ünlü gazeteci Zera Bekirova yapıyor. Nenkecan Dergisi, Kırım Tatar dilinde Latin alfabesiyle ve birçok konuyu barındırarak okuyuculara sunuluyor.

Dergide, Kırım’da kadın hareketinin tarihini, milli zanaatların canlandırılması, sanat, edebiyat, folklor, dernek faaliyetleri, Kırım Tatar diasporasının bilinen kadınlarının hikayeleri, Türk dünyasında kadın sanatı gibi farklı alanlarda makaleler yer alıyor.

ÖDÜLLER DERGİ FUARI’NDA SAHİPLERİNİ BULDU

Birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapan TÜRDEB, Dergi Fuarı’nın 4. gününde ödül töreni düzenledi. 2020 ve 2021 yıllarında ödüle layık görülen dergiler, katılımcı belgelerini ve plaketlerini önceki dönem Kültür ve Turizm Bakanlarından Nabi Avcı’nın elinden aldı. Ödül töreninde konuşma yapan Avcı, “11. fuarımız hayırlı olsun. Uluslararası bir nitelik kazandı. Fuarın gerçekleşmesinde emeği geçen başta Sultanbeyli Belediyemiz olmak üzere Esenler Belediyemize, bütün kamu kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşlarına çok teşekkür ediyorum” açıklamasını yaptı.

TÜRDEB tarafından organize edilen ödül töreninde İstanbul Sultanbeyli Belediyesi, “Dergi Dostu Belediye” ödülüne layık görüldü. Eski Bakan Avcı’nın elinden ödül alan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Okurlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz. Sultanbeyli Belediyesi olarak kültürel faaliyetlerimize, dergiciliğe, sanata, kitaba, şiire önem vermeye devam edeceğiz” dedi.

FATİH BAYHAN: DÜNYADA DÜZENLENEN İLK VE TEK DERGİ FUARI

TÜRDEB Başkanı, Gazeteci Fatih Bayhan da söz konusu fuarda açıklamalarına yer verdi. Bayhan, “Tüm dergiler kardeştir sloganıyla yürüyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun bu kardeşlik, aynı heyecanın, aynı yayın sürecinin ve aynı sonuçların alınmasıyla yani ortak duygu paylaşımıyla ilerliyor. Dergi dünyamız, bu yanıyla diğer yayın dünyasının mensupları gibi henüz örgütlü ve örgüt bilinci ile hareket etmiyor olsa da, TÜRDEB ile bu bilince atıf yaparak, yeni bir alan inşaa ederek ilerliyoruz” dedi.

Dijital dönüşüm temasına yer verilen fuarda dergiciliğin devam edeceğine işaret eden Bayhan, “Yayıncılığın en zevkli ama giderek en zorlu bir süreci olan Dergicilik, fikir ve düşünce hayatımızın en dinamik unsuru olarak varlığını sürdürüyor” değerlendirmesini yaptı.  Bayhan, düzenlenen Dergi Fuarı’nın dünyada ilk ve tek olduğunu da sözlerine ekledi.

MUHTEREM ŞAHİN: BURADA ONLARCA SOYDAŞIMIZLA DOSTLUK VE KARDEŞLİK KÖPRÜLERİ KURDUK

Uluslararası Dergi Fuarı’na katılan Genç Yürekler Dergisi de “Yılın Gelecek Vaad Eden Dergisi” ödülünü aldı. Üç ayda bir yayımlanan kültür, sanat, edebiyat dergisi gençlerin elinden tutmak amacıyla 2019 yılından bu yana faaliyette. Genç Yürekler Dergisi Sahibi ve Yayın Kurulu Başkanı Muhterem Şahin, Kırım Haber Ajansı’na (QHA) açıklamalarda bulundu. Şahin tam olarak şu ifadeleri kaydetti:

“Öncelikle TÜRDEB ve onun kıymetli başkanı Sayın Fatih Bayhan’a teşekkür ediyorum. 30 farklı ülkeden yüzlerce dergiyi ve editörlerini buluşturdu. Bu, kültür dünyası için fevkalade bir çalışmadır. Özellikle Türk Dünyası’ndan gelen dergici dostlarımızla tanışma, görüşme ve hasbihal etme imkanı bulduk. Güzel bir kaynaşma oldu. Dergilerimizden hediye ettik, hediye dergiler aldık.

Azerbaycan’dan Doğu Türkistan’a, Kırgızistan’dan KKTC’ye, Özbekistan’dan Kırım’a, Kazakistan’dan Çuvaşistan’a, Türkmenistan’dan Türkmeneli’ne, Tataristan’dan Kuzey Makedonya’ya onlarca soydaşımızla dostluk ve kardeşlik köprüleri kurduk. Bundan daha güzel ne olabilirdi! Burada Kerkük Kültür Derneği Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci Bey’e de hassaten teşekkür ederim. Türk Dünyası dergilerini fuara katılımları konusunda kıymetli gayretleri olmuştur. Bundan sonraki dergi fuarlarını daha sık aralıklarla ve farklı bölgelerde yapmak, yeni işbirliği ve dayanışma kültürüne büyük katkılar sağlayacaktır. ‘Dergi hür tefekkürün kalesidir’ diyen Rahmetli Cemil Meriç’i de saygıyla anıyorum.”