Kuleba: Varşova Güvenlik Forumunda Baltık ve Karadeniz bölgelerindeki durum görüşülecek

Haberler
Anife Bilal
04 Ekim 2021, 14:04
Anife Bilal
04 Ekim 2021, 14:04

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Polonya’da düzenlenen Varşova Forumu’na katılacak. Kuleba, Varşova Güvenlik Forumu çerçevesinde Baltık ve Karadeniz Bölgelerindeki durumun ele alınacağını bildirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba’nın, Polonya’ya düzenlediği çalışma ziyareti bugün başladı. Kuleba, Polonya’nın başkentinde düzenlenecek Varşova Güvenlik Forumuna katılacak.

KULEBA, POLONYA’YA ÇALIŞMA ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Ziyarete ilişkin, sosyal medya üzerinde açıklama yapan Kuleba, “Varşova Güvenlik Forumu’nda Baltık ve Karadeniz bölgelerinin geleceği hakkında konuşacağız. Ukrayna, tüm fırsatlarını kullanmak için Baltık ve Karadeniz arasında bir güvenlik ve refah kuşağı oluşturmak için komşularıyla aktif olarak çalışıyor. Bir buçuk yılda dört yeni uluslararası format oluşturduk: Polonya ve Litvanya ile Lublin Üçgeni, Gürcistan ve Moldova ile Birleşik Üçlü, Türkiye ile Quadriga ve Kırım Platformu.” ifadelerini kullandı.

Kuleba açıklamasında, Baltık ve Karadeniz bölgelerinde barışı, uluslararası güvenliği ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için dost komşu ülkelerle iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirmek Ukrayna’nın Dış Politika Stratejisinin öncelikli görevlerinden biri olduğunu vurguladı.

Varşova Güvenlik Forumu 5-6 Ekim 2021 tarihlerinde düzenlenecek.