Kuleba: Ukrayna diasporası temsilcileri çifte vatandaşlık hakkına sahip olmalı

26 Ekim 2019, 18:21

Ukrayna Avrupa ve Avrupa Atlantik Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Dmitriy Kuleba, Ukrayna diasporası temsilcilerinin çifte vatandaşlık hakkına sahip olmaları gerektiğini düşünüyor.

Dt.ua haber kaynağının aktardığına göre Kuleba, Ukrayna diasporasına çifte vatandaşlık hakkının verilmesinin, atalarının vatanlarına yardım etmek isteyen diasporanın potansiyelini daha etkili bir şekilde kullanmaya izin vereceğini düşünüyor.

Başbakan yardımcısı konuyla ilgili olarak, “Eğer ilerideki zamanlarda Ukrayna hükûmetinde Kanada veya ABD vatandaşlığına sahip olan, ama Ukrayna adına çalışmaya hazır olan diaspora temsilcileri meydana gelse, Ukrayna devleti onlarla iş birliği yapmak için yeni şemalar düşünmemeli, hazır bir modele sahip olmalı” ifadelerini kullandı.

Kuleba, bunun devletin duruşu değil kendine ait bir fikir olduğunu söyledi. Ayrıca, Başbakan Yardımcısı devletin ikinci vatandaşlığa olan olumlu yaklaşımının Avrupa Birliğine vizesiz gidebilmek için Macaristan ve Romanya pasaportları alan on binlerce Ukrayna vatandaşlarının çifte vatandaşlık sorununun çözülmesine vesile olacağını da öne sürdü.

çifte vatandaş
Dmitriy Kuleba
Ukrayna
Ukrayna diasporası
Bunlara da bakın: