Kuleba: Ukrayna 2023'e kadar Rus elektriğinden tamamen vazgeçecek

Güncel
E. K.
05 Şubat 2021, 16:21
E. K.
05 Şubat 2021, 16:21

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, 2023 yılına kadar Rusya’dan alınan elektrik alımının tamamen durdurulacağını ifade etti. Kuleba, Ukrayna’nın Avrupa Birliği elektrik şebekesinin bir parçası olmak istediğini söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, bugün gerçekleştirdiği açıklamada Ukrayna’nın 2023 yılına kadar Rusya ve Belarus’tan elektrik alımını tamamen durdurup; Avrupa Birliği elektrik sistemine katılması gerektiğini ifade etti.

UKRAYNA, 2023’TE RUSYA’DAN ELEKTRİK İTHALİNİ DURDURACAK

Günümüzde Ukrayna’nın, kullanılan ortak enerji sistemleri nedeniyle Rusya Federasyonu’ndan elektrik ithal etmek zorunda kaldığını kaydeden Kuleba, Ukrayna’nın 5. Kanal televizyonunda katıldığı bir programda, “Sovyet zamanlarından beri, sistemimiz Rusya ve Belarus enerji sistemlerine bağlı olduğundan, kritik durumlarda elektrik sağlama açısından geçici elektrik alımları zorunlu hale gelmektedir. Rusya’dan elektrik temini zorunlu bir geçici adımdır ve hiçbir şekilde tutum değiştirmek veya para kazanmak anlamına gelmez. Soğuklar geldi Ukrayna’da talep keskin bir şekilde arttı. Zorunlu geçici adım.” şeklinde konuştu.

Günümüzde Ukrayna’nın stratejisinin, Rus sisteminden tamamen bağımsız olmak ve 2023 yılına kadar Avrupa Birliği’nin elektrik şebekesinin bir parçası olmak olduğunu kaydeden Bakan, bunun için enerji sistemini Avrupa standartlarına uygun hale getirmek gerektiğini belirterek, “Enerji Bakanlığından meslektaşlarım bu yolda ilerliyor. Bildiğim kadarıyla 2023, Avrupa standartlarına göre faaliyete geçiş için kendi sistemimizi hazırlayabileceğimiz en erken tarih.” diye kaydetti.