Kuleba: Ukrainler ve Ruslar, iki farklı halktır

Haberler
Anife Bilal
30 Haziran 2021, 19:38
Anife Bilal
30 Haziran 2021, 19:38

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Ukrainler ile Rusların “tek bir millet” olduğunu söyleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözlerine cevap verdi. Ukrainlerin ve Rusların iki farklı millet olduklarını vurgulayan Bakan, iki millet arasında oluşan uçurumdan tamamen Rusya Devlet Başkanı Putin’in sorumlu olduğunu belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Ukrainlerin ve Rusların iki farklı millet olduğunu ifade ederek, Rusya Devlet Başkanı Putin’in sözlerini değerlendirdi. Kuleba, “İyi bir komşuluk ilişkimiz olabilirdi fakat Rusya Federasyonu, 2014’te Ukrayna’ya saldırdı, binlerce insanı öldürdü ve toprağımızın bir kısmına el koydu. Ukrainler ve Ruslar arasında oluşan uçurumdan tamamen saldırganlığı başlatan Vladimir Putin sorumludur.” ifadelerini kullandı.

“RUSLAR UKRAYNA’DA ULUSAL AZINLIKTIR, YERLİ HALK DEĞİLDİR”

Putin’in “Rusların” Ukrayna’nın yerli halkları arasında yer almamasına dair açıklamasını yorumlayan Kuleba, “Ukrayna’nın yerli halkları Kırım Tatarları, Kırımçaklar, Karaylardır. Ruslar ulusal azınlık, onların hakları anayasada diğer ulusal azınlıklarla aynı şekilde korunuyor. Onlar yerli halk olamazlar çünkü kendi devletleri vardır. Alternatif yorumlar, klasik Rus manipülasyonlarıdır ve uydurmadır.” dedi.

“PUTİN UKRAYNA’NIN MOSKOVA’DAN YÖNETİLMESİNİ HAYAL EDİYOR”

Putin’in Ukrayna’ya yönelik “dışarıdan kontrol edilen ülke” suçlamalarında daha önce de defalarca bulunduğunu hatırlatan belirten Kuleba, “Aslına demek istediği şu: Ukrayna meselelerinin Moskova’da karara bağlanmasını hayal ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’in tutumu ve Ukrayna halkının iradesi çok net: bu bizim ülkemiz ve kendi yolumuzu sadece biz seçeceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Bilindiği gibi, Rusya Devlet Duması, 8 Haziran’da, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın Ukrayna parlamentosuna sunduğu, “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” başlıklı yasa tasarısını kınayan bir bildiriyi oy birliğiyle kabul etmişti.

PUTİN’DEN UKRAYNA YÖNETİMİ VE CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY AÇIKLAMASI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Rus televizyonlarında her yıl canlı olarak yayınlanan programda açıklamalarda bulundu. “Doğrudan Hat” isimli programda konuşan Putin, Rus koronavirüs aşısı, Ukrayna ve Birleşik Krallık ile ilişkiler hakkında konuştu. Putin, Karadeniz’de geçen hafta Birleşik Krallık ile yaşanan gerginliğe ilişkin, “bizi tartmak istediler” sözlerini sarf etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, programda Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ve Ukrayna yönetimi hakkında açıklama yaptı. Putin, Ukrayna yönetimini kararları “dışarıda” almakla itham ederek, “…Ukrayna yönetimi Rusya’ya hasım. Zelenskıy, Ukrayna’yı dış yönetimin kontrolüne verdi. Ukrayna ile ilgili kilit hayati konular Kıyiv’de değil, Washington’da kararlaştırılıyor. Kısmen Berlin ve Paris’te…” sözlerini sarf etti.

PUTİN, SUÇU UKRAYNA YÖNETİMİNE ATTI!

Ukrayna halkı ile “aynı” millet olduklarını ileri süren Putin, suçu yine Ukrayna’ya atarak Rusya’nın işgal ve ilhak politikalarını savundu. Putin konu hakkında, “Ukrayna hasım ülkeler listesinde yer almıyor, zira Ukrayna halkının hasım olduğunu düşünmüyorum. Ukraynalıları ve Rusları tek millet olarak görüyorum. Ancak Ukrayna yönetimi Rusya’ya hasım. Kiev yönetiminin Ukrayna’daki Ruslara yönelik tutumu, kitle imha silahları kullanımına benziyor” dedi.