Kuleba: Şirketin parçaları Rus askeri teçhizatında kullanıldığı için Bosch Rusya’dan çekiliyor

Güncel
Anife Bilal
19 Mart 2022, 22:05
Anife Bilal
19 Mart 2022, 22:05

Rusya’nın, Alman mühendislik ve teknoloji şirketi Bosch’u ürettiği parçaları yasa dışı olarak askeri teçhizat üretiminde kullandığı ortaya çıktıktan sonra şirket Rusya’ya kamyon parçaları tedarik etmeyi durdurduğunu açıkladı. Ayrıca şirketin Rusya’daki fabrikalarda üretimi durdurması da bekleniyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Ukrayna’nın Rusya’nın, Bosch şirketinin ürettiği parçaları yasa dışı olarak askeri teçhizat üretiminde kullandığını kanıtlamayı başardığını bildirdi. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Kuleba, “Bir hafta önce Ukrayna askerleri çatışma alanında Rus teçhizatı ele geçirdi. Ele geçirilen teçhizat arasında zırhlı araç Tigr ve Pantsir füze savunma sistemi de bulunuyordu. Askerler zırhlı aracın kaputunu açtı ve ne görsünler, Alman şirketi Bosch’un parçaları. Pantsir’de de durum aynı.” diye bildirdi.

Uzmanlarla yapılan incelemeden sonra Almanya’da yayımlanan Anne Will televizyon programına katılarak bu bilgileri anlattığını belirten Kubeba, “Bu örneklerde 4 milyon izleyiciye, şu an Ukrayna halkına karşı barbarca bir işgal savaşı yürüten Rus askeri makinesinin inşasına yıllarca nasıl yardım etdildiğini anlattım. Bu açıklama Alman medyasında büyük yankı uyandırdı. Şirket tepki göstererek, Rusya ile olan tüm sözleşmelerinin, parçaların sivil olmayan, herhangi bir askeri amaç için kullanılmasını açıkça yasakladığını bildirdi. Yani, Ruslar, her zamanki gibi yasa dışı olarak askeri teçhizat kullandılar.” diye aktardı.

İlgili açıklamadan sonra insanların gösterdiği tepki sayesinde Almanya’da bir soruşturmanın başlatıldığını kaydeden Kuleba, “Bugün, Rusya’nın ordusunu ve ekonomisini zayıflatacak bir yanıt aldık. Bosch gönderdiği resmi mektupta şu ifadeleri kullandı: ‘Bosch ürünlerinin, yerel anlaşmaların aksine, sivil amaçlar dışında kullanılması nedeniyle, Rusya ve Rus müşterilere kamyon bileşenleri tedarik etmeyi durdurduk.’ Ayrıca Rusya’daki fabrikalarda da üretimin durdurulması bekleniyor.” dedi.