Kuleba: Rusya'nın Kırım Platformu Zirvesi'ne gösterdiği tepkiden memnunuz

Haberler
Anife Bilal
26 Ağustos 2021, 19:01
Anife Bilal
26 Ağustos 2021, 19:01

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılmasına yönelik uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla Ukrayna tarafından oluşturulan Kırım Platformu’nun açılış zirvesinin başarısını değerlendirdi. Kuleba, zirvenin dünyadaki medya kuruluşlarında, siyasi çevrelerinde benzersiz yankı uyandırdığını ve Rusya’yı rahatsız ettiğini ifade etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, bugün düzenlediği basın toplantısında, Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ni değerlendirdi. Ukrayna’nın Kırım konusunu uluslararası gündeme geri taşımayı başardığını belirten Kuleba, “Tüm dünya, Ukrayna’nın Kırım etrafındaki sessizliğini kırdığını ve bu konuyu tekrar gündeme taşıdığını kabul ederken, Rusya ise yaptığı açıklamalarda girişimin sözde beyhude olduğuna dair hikayeler anlatıyor. Rusya’nın söz konusu tepkisinden memnunuz” dedi.

BEŞ YÖNDE YÜRÜTÜLECEK ÇALIŞMALARIN BAŞLANGICI

Kırım Platformu’nun, yakın zaman önce kabul edilen dış politika stratejisinin önemli bir parçası olduğunu aktaran Kuleba, zirvenin Kırım’ın ilhak etme girişimini tanımama konusundaki uluslararası politikasının güçlendirilmesi, yaptırımların artırılması, insan hakları ihlallerine karşı koyma, Karadeniz bölgesinde seyir serbestisinin sağlanması, işgalin yol açtığı ekonomik ve çevre sorunlarının üstesinden gelinmesi gibi beş yönde yürütülecek çalışmaların bir başlangıcı olduğunu söyledi.

Zirveye katılan tüm devletlerin ayrıca Avrupa Birliği ve NATO’nun Kırım Platformu Deklarasyonunu imzaladığını hatırlatan Bakan, “Biz nihayet, uluslararası arenada Ukrayna’yı kurban konumundan kurtarıcı konumuna taşıdık.” diye vurguladı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Kırım Platformu, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başladı. Zirveye katılan 46 ülke ortak Kırım Platformu Deklarasyonu imzaladı.