Kuleba: Kırım ve Donbas’ı işgalden kurtarma konularını ayrı ayrı ele almak gerekiyor

Haberler
Anife Bilal
14 Ağustos 2020, 18:00
Anife Bilal
14 Ağustos 2020, 18:00

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kırım ve Donbas’ı işgalden kurtarma konularının birlikte ele alınmasının, işgal altındaki toprakları kurtarma sürecini zorlaştıracağını kaydetti.

Ukrayna Radyosunda yayınlanan bir programa konuk olan Dışişleri Bakanı Kuleba, işgal altındaki Kırım ve Donbas konularının birleştirilmesi konusundaki soruya, “Kırım’ı ve Donbas’ı işgalden kurtarma konularını birleştirmek, sorunun çözümünü zorlaştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Fakat iki yönde de ilerlemek istiyorsak her iki yoldan ayrı ayrı ilerlememiz gerekiyor.” şeklinde cevap verdi.

2014 yılında Kırım konusunun tartışılması için Normandiya Formatı’na benzer bir formatın oluşturulmadığı için üzgün olduğunu belirten Kuleba, “Şu an bu hatayı telafi etmeye çalışıyoruz. Bunu yapmak çok zor ama böyle bir formatın oluşturulması konusunda çalışıyoruz. Şu an ofisimde, masamda Dışişleri Bakanlığının Ukrayna Cumhurbaşkanına hazırladığı mektup duruyor. Biz, mektupta Cumhurbaşkanına Kırım ile ilgili uluslararası bir platform oluşturmayı teklif ediyoruz ve bakanlığın bu konuda geliştirdiği planı sunuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili haber: Kırımoğlu: Kırım’ı işgalden kurtarma meselesi daima Ukrayna’nın gündeminde kalacak

İşgalden kurtarma stratejisinin çok komplike bir konu olduğunu ve Dışişleri Bakanlığının sadece konunun uluslararası yönü ile ilgilendiğini vurgulayan Bakan, “Toprakların işgalden kurtarılması iç politikayla doğrudan bağlantılı olan çok zor bir süreç… Tüm fikirleri bir araya getirmek için bu konuda biz Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonundan Sorumlu Bakan Oleksiy Reznikov, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Temsilciliği ve diğer meslektaşlarımızla iş birliği yapıyoruz… Hazırladığımız tek paketi nihai oylama için Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyine iletmeyi planlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.