Kuleba: Kırım Platformu, işgalci Rusya’yı Ukrayna'ya tedarik edilen silahlar kadar korkutuyor!

Haberler
Ömer Kaya
15 Aralık 2021, 16:16
Ömer Kaya
15 Aralık 2021, 16:16

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, uluslararası Kırım Platformu’nun Rusya Federasyonu’nu en az Ukrayna’nın tedarik ettiği silahlar kadar korkuttuğunu dile getirdi. Bakan Kuleba, Ukrayna’nın, Rus saldırganlığına karşı Kırım’ın işgalden arındırılması politikasına özel önem verdiğini ifade etti. Bu bağlamda Kuleba, Kırım Platformu’nun tarihi bir başarı olduğunu kaydetti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya’nın, Kırım Platformu’nun uluslararası gücünden endişe duyduğunu belirtti. Kuleba, platform sayesinde uluslararası kamuoyunun, Kırım’ın işgalini asla kabul etmeyeceğini dile getirdi. Bakan Kuleba, bu uluslararası koalisyonun, işgalci Rusya’nın Kırım’daki varlığını asla kabul etmeyeceğini bildirdi.

“KIRIM PLATFORMU’NU ULUSLARARASI İLİŞKİLER SİSTEMİNE DAHİL EDİYORUZ”

Kırım Platformu’nun faaliyetlerini genişlettiğini belirten Ukrayna Dışişleri Dmıtro Kuleba, “Birçok uluslararası toplantı, bakan mevkidaşlarımızın bu mekanizmanın başlatılmasını memnuniyetle karşıladılar. Bu kolay değildi. Ama başardık. Sonuç olarak, 46 yüksek delegasyonla Ukrayna tarihinin en büyük uluslararası etkinliği haline geldik. Şimdi uluslararası ilişkiler sistemine kök salmasını sağlayan Kırım Platformu’nu geliştiriyoruz. Dün Berlin’de Kırım Platformu üzerine büyük siyasi konferans düzenlendi. BM Genel Kurulu’nun Kırım sorununa ilişkin kararında Kırım Platformu’ndan söz ediliyor. Yani artık, Kırım Platformu’nu uluslararası ilişkiler sistemine dahil ediyoruz” dedi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu, başkent Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başladı.