Kuleba: Kırım Platformu, BM'yi canlandırıyor

Haberler
Anife Bilal
23 Eylül 2021, 16:08
Anife Bilal
23 Eylül 2021, 16:08

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kırım Platformunun sözde değil özde Birleşmiş Milletleri (BM) canlandırdığını ve BM Antlaşmasına olan saygıyı geri getirdiğini ifade etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, bugün yayımladığı yazılı açıklamada, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulundaki çalışmalarını yorumladı. Bakan Kuleba, Cumhurbaşkanı Zelenskıy’in BM Genel Kurulunda yaptığı konuşmanın ana konu başlıklarının Kırım, işgal altındaki topraklar ve Kremlin tarafından esir alınan Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılması olduğunu belirtti.

Zelenskıy’ın Kırım Platformuna dair açıklamalarının ve BM üye ülkelerini platforma katılmaya davet etmesinin önemini vurgulayan Kuleba, şunları belirtti:

Kırım Platformu, dünyaya uluslararası barış ve güvenlik sorunlarına yeni çözümler sunan Ukrayna’nın proaktif dış politikasının bir örneğidir. Kırım Platformu sözde değil, özde BM’yi “canlandırıyor” ve BM Antlaşmasına saygıyı geri getiriyor.

“SİYASİ TUTSAKLAR KONUSU HER GÖRÜŞMEDE GÜNDEME GETİRİLDİ”

Açıklamada Zelenskıy’ın Kırım’ın işgalden kurtarılması ve siyasi mahkumların serbest bırakılması konusundaki kararlı tutumuna dikkat çeken Kuleba, “Cumhurbaşkanı uluslararası topluma, Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarında ve Rusya’da yasa dışı alıkonulan yaklaşık 450 Ukrayna vatandaşının serbest bırakılmasına destek verme çağrısında bulundu. Bu konuyu New York’ta yaptığı tüm görüşmelerde gündeme getirdi. Ortaklarımıza siyasi tutsakların listesini ilettik.” diye belirterek, Ukrayna’nın vatandaşlarının özgürlüğüne büyük önem verdiğini vurguladı.