Kuleba: Dünyada milyonlarca insan Kırım Platformu'nu öğrendi

Haberler
Anife Bilal
25 Ağustos 2021, 19:10
Anife Bilal
25 Ağustos 2021, 19:10

Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılmasına yönelik uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla Ukrayna tarafından oluşturulan Kırım Platformu’nun açılış zirvesi, 23 Ağustos 2021 tarihinde başarıyla gerçekleşti. 46 yabancı heyetinin katıldığı zirve hakkında 50’ye yakın ülkede, 300’den fazla makale yayımlandı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Kırım Platformu Açılış Zirvesi hakkında dünyanın farklı ülkelerinde 300’den fazla makalenin yayımlandığını bildirdi. Sosyal medyada açıklama yapan Kuleba, “Tarihi Kırım Platformu Açılış Zirvesine, 46 yabancı devletin heyeti katıldı. Bu günler içinde, Kuzey ve Güney Amerika’dan Kuzey ve Güney Asya’ya kadar yaklaşık 50 ülkede Kırım Platformu hakkında 300’den fazla makale yayımlandı. Rakamlar artmaya devam ediyor; analiz makaleleri ve Kırım Platformu’na katılan kişilerle yapılan röportajlar yayımlanıyor. Dünyada milyonlarca insan Kırım Platformu’nu öğrendi.” ifadelerini kullandı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Kırım Platformu, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başladı. Zirveye katılan 46 ülke ortak Kırım Platformu Deklarasyonu imzaladı.