Kuleba'dan Rusya'ya: Kırım Platformunun acısını masum insanlardan çıkarmayın

Haberler
Anife Bilal
09 Eylül 2021, 16:00
Anife Bilal
09 Eylül 2021, 16:00

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Rusya’yı Kırım Tatarlarına yönelik baskıları durdurmaya davet etti. Rusya’nın, Ukrayna’nın Kırım için mücadelesini durduramayacağını belirten Kuleba, “Bunun acısını masum insanlardan çıkarmayın” diye vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, bugün düzenlediği haftalık basın toplantısında Rus işgalcilerin Kırım’daki yeni baskı dalgasını değerlendirdi. İşgal altındaki Kırım’da 5-6 Eylül’de düzenlenen baskınların Kırım Platformu Zirvesi’nin intikamı olduğunu söyleyen Kuleba, “Zirveye karşı yürüttüğü kampanya başarısız olunca Rusya en iyi yapabildiği şeye yani baskılara başvurdu. Hata ve yanlış hesaplarının intikamını masum insanlardan, Kırım Tatarlarından; onları hapse atarak ve ailelerine keder getirerek alıyor” dedi.

“SİYASİ TUTSAKLARIN SERBEST BIRAKILMASI İÇİN TÜM İNKANLARI KULLANACAĞIZ”

Ukrayna’nın, Rus işgalci yönetim tarafından yasa dışı olarak alıkonulan Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılmasını sağlamak için tüm olanakları kullanacağını belirten Bakan Kuleba, “Rusya’ya bir çağrı yapmak istiyorum: ‘Alçaklığınızı sergilemeye son verin. Ukrayna devletini Kırım için mücadelesini durduramıyorsanız, bunun acısını masum insanlardan çıkarmayın. Çok havalıysanız uluslararası ilişkiler düzeyinde cevap verin, masum insanlara zulmederek değil” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından bugün yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen sözde “sabotaj eyleminin” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü.FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

KTMM BAŞKAN YARDIMCISI CELAL DAHİL 5 KIRIM TATARI ALIKONULDU

Bilindiği üzere işgal altındaki Kırım’da, 3 ve 4 Eylül günleri içinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı (Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov) daha alıkonuldu. Kırım Tatarlarının götürüldüğü yer hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. İlk Kırım Tatarının alıkonulmasında bir buçuk gün geçtikten sonra işgalcilerden alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yere dair açıklama yapıldı. Sözde soruşturma görevlisi Vitaliy Vlasov, avukat İslam Velilayev’e yaptığı açıklamada alıkonulan 5 Kırım Tatarının FSB binasında tutulduğunu bildirdi.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Bilindiği gibi, sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, dün KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i “sabotaja yardım etmek” ile suçluyor.