Kuleba: Çavuşoğlu, Ukraynalı büyükelçiler konferansının onur konuğu olacak

Haberler
E. K.
03 Aralık 2020, 15:45
E. K.
03 Aralık 2020, 15:45

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Mevlüt Çavuşoğlu’na aralık ayında Ukrayna’yı ziyaret etme davetini yineledi ve Türk mevkidaşına çevrim içi olarak yapılacak olan Ukrayna büyükelçileri toplantısına onur konuğu olarak katılma daveti yaptı.

Türkiye’ye 2 Aralık 2020 tarihinde bir günlük çalışma ziyareti gerçekleştiren Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi. Kuleba, görüşme sırasında Çavuşoğlu’na aralık ayında Ukrayna’yı ziyaret etme davetini yinelerken, taraflar, bu ziyaret çerçevesinde Ukrayna ve Türkiye Dışişleri Bakanları ile Savunma Bakanları arasında 2 + 2 formülüne göre ilk kez siyasi ve güvenlik istişareleri yapma kararı aldılar.

“TÜRK MEVKİDAŞIMI ONUR KONUĞU OLARAK DAVET ETTİM”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kuleba, “Bu yıl içinde çevrim içi olarak gerçekleşecek olan Ukrayna büyükelçileri konferansında Türk dostum ve meslektaşım Mevlüt Çavuşoğlu’nun onur konuğu olacağını duyurmaktan mutluluk duyuyorum.” dedi.

Bakan Kuleba, görüşme sırasında Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği sürekli destek için Türk tarafına teşekkürlerini bildirirken, taraflar, bölgedeki durum ve uluslararası kuruluşlar çerçevesinde işbirliği hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Bunun yanı sıra, en üst düzeyde aktif siyasi diyaloğu, özellikle de Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın 16 Ekim’de Türkiye Cumhuriyeti’ne ve 29-30 Kasım’da Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal’in yaptığı ziyaretlerde varılan anlaşmaları memnuniyetle karşılayan taraflar, bu anlaşmaların etkili bir şekilde hayata geçirilmesi ve Ukrayna-Türkiye stratejik ortaklığı güçlendirmek için her türlü çabayı gösterme konusunda mutabık kaldılar.

KULEBA’NIN TÜRKİYE ZİYARETİ

Dmıtro Kuleba, NATO toplantısına katılmak üzere 2 Aralık günü Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Ziyareti sırasında Kuleba Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi, Ukrain ve Kırım Tatar diasporalarıyla görüştü. Kuleba, NATO üyesi devletleri, Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmak amacıyla uluslararası çabaları birleştirmek için kurulacak Kırım Platformu’na davet etti.