Kuleba: AGİT, bir güvenlik örgütü olarak çatışmaların çözümüne öncelik vermeli

Güvenlik
E. K.
03 Aralık 2020, 18:23
E. K.
03 Aralık 2020, 18:23

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, ülkesinin güvenlik sorunları listesinin başında Rusya’nın saldırgan politikalarının yer almaya devam ettiğini ve bu durumun Rusya’nın AGİT çerçevesindeki ilke ve yükümlülüklerini büyük ölçüde ihlal ettiğini kaydetti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği teşkilatı (AGİT) Dışişleri Bakanları Konseyinin iki günlük toplantısı 3 Aralık 2020’de Arnavutluk’un Tiran kentinde başladı. Her yıl yapılan ve AGİT’in en önemli etkinliği olan söz konusu toplantı bu sene koronavirüs salgını nedeniyle çevrim içi olarak gerçekleşiyor.

Toplantıya katılan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba konuşmasında, AGİT katılımcısı ve ortak devletlerin bakanlarına, örgütün yetki alanı çerçevesinde 2020’nin kilit olayları ve bunların Avrupa güvenliği üzerindeki etkileri hakkında Ukrayna’nın vizyonunu ana hatlarıyla aktardı.

“RUSYA, UKRAYNA’YA YÖNELİK SALDIRIYI DURDURMALI”

Bir güvenlik örgütü olarak AGİT’in, çatışmaların çözülmesi ve çatışmaların insanların yaşamları üzerindeki sonuçlarının ortadan kaldırılması konularına öncelik vermesi gerektiğini kaydeden Kuleba, güvenlik sorunları listesinin başında Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik silahlı saldırısının bulunmaya devam ettiğini ve bu durumun Rusya’nın AGİT çerçevesindeki ilke ve yükümlülüklerini büyük ölçüde ihlal ettiğini vurguladı.

Kuleba, “Uluslararası kabul görmüş sınırlar içinde egemenliğimizin ve toprak bütünlüğümüzün ihlal edilmesini asla kabul etmeyeceğiz. Rusya, Ukrayna’ya yönelik saldırıyı durdurmalı, Ukrayna’dan asker ve paralı askerleri çekmeli ve Minsk Anlaşmalarını tam olarak uygulamalı.” dedi.

Bunun yanı sıra Dmıtro Kuleba, AGİT katılımcısı devletlere, Kırım’ı işgalden kurtarmaya yönelik uluslararası çabaların koordinasyonunu kolaylaştırmayı amaçlayan Kırım Platformu girişimini sundu ve Rus tarafını çatışmayı çözme iradesini göstermeye çağırdı.